top of page

Başarıya Ulaşmada Kişisel Tasarımın Önemi

Güncelleme tarihi: 30 Mar 2023

Kişiliğinizle, yaşamınızla, hayatınızın her bir alanıyla ilgili sahip olduğunuz inançlar bütününe kişisel tasarım diyoruz. 

Geçmişte kendinizle ilgili neye inandıysanız ya da neye inandırıldıysanız, muhtemelen bugün onu yaşıyorsunuz.

Dolayısıyla içinizdeki bu inanç sisteminizi değiştirmezseniz, dışarıdaki dünyanızda da büyük değişimler yaratmanız pek olası değil.

Gelin bugün ”kişisel tasarım” konusunun derinlerine inelim.


Kişisel Tasarım Sanatı

İçimizde ne varsa, dışarıya da o yansır.

Brian Tracy, seminerine katılan 25 yaşındaki genç bir inşaat işçisinin yaşadıklarını şöyle anlatıyor:

“Bu genç, kişisel tasarım ile anlatılanlar karşısında adeta şok geçirip afallıyor ve kendi inanç sistemini şöyle özetliyor: ‘’Ailemiz hep işçilik yaptı, bu böyle sürüp gidecek. Hayattan hissemize düşen pay bu olsa gerek.’’“

Başarısızlığı garantileyen bu bakış açısına sahip o kadar çok insan var ki aslında. Çünkü birçoğumuz bu tarz sözlere maruz kalarak büyüyoruz ve bunu hayatın değişmez bir gerçeği olarak kabul ediyor, bir inanç olarak benimsiyoruz. Bir nevi teslimiyet durumu.

İşte bu genç adam da buna inandığı için okulu terk edip, işçi olarak çalışmaya başlıyor ve sadece işçilikle ilgili fırsatları kendisine çekiyor.

Seminer sırasında babasının bu kısıtlayıcı dünya görüşünü hiç sorgulamadan kabul ettiğini ve tümüyle onun inanç sistemini benimsediğini fark ediyor. Yani dış dünyaya ve kendisine babasının gözleriyle baktığını, kendisiyle ilgili olan inançların, beklentilerin ve tutumların nasıl şekillendirildiğini anlıyor anlıyor.

Hep eli kolu bağlı hisseden genç, hayatında ilk kez bir özgürlük ve kontrol duygusu tadıyor. Sınırların dışarıda değil, kendi içinde olduğunun farkına varıyor.

Bir süre sonra çalıştığı işi bırakıyor ve en aşağı seviyeden satış işine başlıyor. Başta epey bir başarısızlık tadıyor, ancak yeni inanç sistemi pes etmesine izin vermiyor.

Satış üzerine bulduğu her kitabı okuyor, her videoyu izliyor, bölgesindeki her satış seminerine katılıyor.

Ve bu genç bir yıl içerisinde gelirini ikiye, iki yıl içinde dörde katlamayı başarıyor. En düşük kademeden başladığı satış işinde en üst kademelere kadar yükseliyor.

Beş yıl içinde ise yılda yüz bin dolardan daha fazla kazanmaya başlıyor.

Genç adamın başarıya ulaşmasındaki kilit nokta, kişisel tasarımın hayatını nasıl kontrol ettiğinin farkına varması ve bunu değiştirmeye karar vermesiyle oluyor.

Kişisel Tasarımın Üç Ana Parçası

Brian Tracy, kişisel tasarımın ana parçalarını şöyle açıklıyor:

1. Kendinizle İlgili Olan İdealleriniz

Olmak istediğiniz insanın ideal bir tanımı veya vizyonu olarak nitelendiriliyor bu.

İdeal imajın, davranışlarınız ve kendinizle ilgili düşünceleriniz üzerinde tahmin ettiğinizden de fazla bir etkiye sahip.

Büyük başarılar elde etmiş insanlara baktığınızda sürekli olarak mücadele verdikleri konularda kendileriyle ilgili temel idealleri olduğunu görürsünüz. Kendileri için yüksek standartlar belirler ve onlar uğrunda savaşırlar.

Çünkü onlar şunun farkındadırlar: Olmak istediğiniz kişiyle ilgili düşünceleriniz ne kadar netse, o insana dönüşme ihtimaliniz de o kadar fazla olur.

Diğer yanda başarısız ve hedefi olmayan insanlara baktığınızda kendileriyle ilgili bir idealleri olmadığını görürsünüz. Bu nedenle de gelişimleri yavaşlar ve bir süre sonra durur. 

2. Kendinizle İlgili Olarak Tasarladığınız Kişisel İmaj

Kişisel imaj, günlük aktiviteleri yerine getirirken, kendinizi nasıl gördüğünüz ve kendinizle ilgili neler düşündüğünüz anlamına geliyor. Dışa yansıttığınız imaj, ‘’içinizin aynası’’ olarak nitelendiriliyor. Ve her zaman aynada gördüğünüz görüntüye uygun şekilde davranmaya çabalarsınız. 

Dolayısıyla, eğer herhangi bir alanda performansınızı değiştirip geliştirmek istiyorsanız kendinizle ilgili oluşturduğunuz o zihinsel resimleri gözden geçirmelisiniz.

3. Kendinize Biçtiğiniz Değer

Bu da kendinizi nasıl hissettiğinizi ve kişiliğinizin duygusal yönünü gösteriyor. Aynı zamanda size güç veren ve hedeflerinize ulaşmanıza yardım eden enerjinin kaynağıdır.

Ve bu değeri ölçmenin en iyi yolu kendinizi ne kadar sevdiğinizi ölçmektir.

Kendini seven insanlar, kendilerine güvenen insanlardır ve yaptığı işte en iyisi olmaya çalışırlar.

Evet, hayatınızda bir şeyleri değiştirmek istiyor ama nereden başlayacağınızı bilemiyorsanız benim ilk önerim: ‘’kişiliğinizle, yaşamınızla, hayatınızın her bir alanıyla ilgili olan inançlar sisteminizi gözden geçirin.’’ olacaktır. 

Kendinizle ilgili olan inançları, beklentileri ve tutumları gerçekten sizin tasarlayıp tasarlamadığınızın farkına varın.

İşte o farkındalık hayatınızın yönünü değiştirecek bir farkındalık olacak.

42 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


Yazı: Blog2_Post
bottom of page