top of page

Başka Bir Hayat İstiyorsun, Peki Bunu Bilinçaltına Söyledin mi?

Güncelleme tarihi: 30 Mar 2023

Hayatının gidişatından her yönüyle memnun olan çok az insanla karşılaştım. 

Ama aynı zamanda hayatının gidişatından memnun olmayan, ancak onu değiştirmek için ciddi anlamda çaba sarfeden de çok az insanla karşılaştım. 

Oysa kural basittir: Bir şeyden memnun değilsen, onu değiştirmek için yeni ve farklı şeyler yapmaya cüret edersin.

İşte insanın hayatta belki de en çok zorlandığı şey budur aslında. Yeni şeyler denemekten, konfor alanından çıkmaktan, değişimden ödü kopar, huzursuz ve güvensiz hisseder.

Gelin görün ki bu duyguları bize yaşatan bir suçlu var.

‘’Hayır değişme! Bu çok tehlikeli’’ diyen bir suçlu bu.

Kim mi?

Bilinçaltımız elbette. 

Bilinçaltı Sorgulamadan İtaat Eder

İnsanların hayattaki konumlarını belirleyen en önemli etken bilinçaltlarını kullanış tarzlarıdır.

Öncelikle şunu belirtmekte fayda var: Bilinçaltı hiçbir şeyi unutmaz, sınırsız bir kapasiteye sahiptir. Sizinle ilgili olan her şey orada kayıt halindedir. Tüm yaşadıklarınız, düşündükleriniz, hissettikleriniz… hepsi.

Bilinçaltınız bunların hepsine sorgulamadan itaat etmenizi emreder size. 

Geçmişte yaşadıklarınız ve yaptıklarınız neyse şu an da ona göre yaşamanızı ve düşünmenizi sağlar bilinçaltı. Zihninizde ne varsa hayatınızda da o olması için var gücüyle çalışır.

Hayatımızda olan her şey bilinçaltına bağlıdır. Bunun nedeni, her şeyden öte, tekrarlarımızın kalıbı olmasıdır. Gabriel Rolón

Bilinçaltı Konfor Alanlarınızı Ezbere Bilir

Şu an konfor alanı olarak benimsediğiniz her şeyi ezberlediği için sizi oradan çıkarmamak için de elinden geleni yapar.

Yeni şeyler denediğinizde ezberi bozulan bilinçaltınız panik moduna geçer, bilmediği şeyler oluyordur çünkü. Haliyle sizin rahatsız ve güvensiz hissetmenize neden olarak sizi konfor alanınıza geri çekmeye çalışır. 

Kariyerinizi değiştirmeyi düşündüğünüzde, yeni bir girişim başlatmak istediğinizde, yeni bir ortamın içine girdiğinizde stresli ve gergin hissetmenizin nedeni de işte bundan kaynaklanıyor.

Konfor alanı, kişinin endişe duymadan gerçekleştirdiği bir davranış durumudur: Genel olarak risk almaz ve değişmez bir performans seviyesi elde etmek amacıyla kısıtlı bir davranış paleti kullanır. Hector Garcia

Hayatınızı Değiştirmek İstiyorsanız Bilinçaltınızı Kontrol Etmeyi Öğrenmeniz Gerekiyor

Hayatınızı istediğiniz yöne çekmek, hedeflerinize ve arzularınıza ulaşmak bilinçaltınızı doğru şekilde, yapıcı ve yaratıcı olarak kullamayı öğrenmekten geçiyor.

Bunun için ilk yapmanız gereken ise, gelişiminizi sekteye uğratan eski düşünce ve davranış alışkanlıklarınızdan vazgeçmek olmalı.

Başta huzursuz ve güvensiz hissedeceksiniz, bu çok doğal. Bu yüzden bir süre kendinizle mücadele etmeye razı olmalısınız.

Ancak bilinçaltınızın bir itaatkar olduğunu asla unutmayın. Dolayısıyla siz kendinizle ilgili inançlarınızı değiştirmeye başladığınızda o da bunları bir emir olarak algılayacak ve sizi desteklemeye başlayacak. Çünkü başka bir seçeceği yok.

Sonuç olarak;

Hayatınızın kahramanı mı olmak istiyorsunuz? Bilinçaltınıza söylemeniz yeterli.

Hayatınızın kurbanı mı olmak istiyorsunuz? Bilinçaltınıza söylemeniz yeterli.

23 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


Yazı: Blog2_Post
bottom of page