Belirsizlikler Dünyasında Nasıl Yaşamalıyız?

Güncelleme tarihi: 5 Kas 2021

İnsanoğlunu en çok yıpratan durumlardan birisi: Belirsizlik. Ancak 21. yüzyıl dünyasında hayatta kalmak ve başarı sağlamak için belirsizliklerle yaşamayı öğrenmek zorundayız.

Bu yazımda Yuval Noah Harari’nin 21. Yüzyıl İçin 21 Ders kitabından örneklerden de faydalanarak bu bilinmezlik dünyasıyla nasıl başa çıkmamız gerektiğine değiniyorum.

Esnek Olmamız Gereken Bir Dünya

Harari kitapta şöyle bir soru soruyor: ”Yoğun belirsizlik halinin bir arıza değil de bir özellik olduğu bir dünyada nasıl yaşanır?”

Sabit bir kimliğe, işe ya da dünya görüşüne sarılmaya çalışırsanız dünya yanınızdan vın diye geçerken bakakalma riskiniz var. Ortalama yaşam süresinin uzama olasılığını da göz önüne alırsak, uzun yıllar boyunca budala bir fosil gibi kalabilirsiniz. Sırf ekonomik açıdan değil, en önemlisi toplumsal açıdan işlevinizi koruyabilmek için durmadan öğrenme ve kendinizi baştan inşa etme yeteneğine ihtiyacınız var. Y. Noah Harari

Böyle bir dünyada hayatta kalıp başarı sağlamak için zihnimizin son derece esnek olması ve duygusal dengemizi son derece ihtiyatlı kullanmamız gerektiğini söylüyor. Ve durmadan hakim olduğumuz şeyleri geride bırakarak bilinmezliği benimsemek durumunda kalacağımızı.

Evet, yaşımız kaç olursa olsun, kariyerimizde zirvede de olsak çok tecrübeli de olsak kendimizi sürekli değiştirmeli, becerilerimizi güncel tutmalıyız. Bitmek bilmeyen bir merakımız olmalı. İnançlarımızın ve görüşlerimizin yanlış olabileceğini dair alçakgönüllü bir farkındalığa sahip olmalıyız.