Beyninizi Yürüyerek Temizleyin

Güncelleme tarihi: 4 Kas 2021

Kirli bir beyinle düşünmeye çalışmak, sisli havada otomobil kullanmaya benziyor.


Önünüzü göremiyorsunuz, çevrenizi algılayamıyorsunuz, sağlıklı kararlar alamıyorsunuz... Her an kaza yapabilirsiniz.


Dakikada 46..8, günde 70.000 düşünce geçiyor beynimizden. Asla kendi haline bırakmıyoruz onu, dinlenmesine izin vermiyoruz, yükleniyoruz da yükleniyoruz.


Bu haldeyken zavallı beynimiz hangi bir düşünceye tüm gücüyle odaklansın da doğru kararlar alsın, hangi aktiviteye konsantre olsun da hakkını versin, kimin anlattıklarını can kulağıyla dinlesin de anlasın?


Hele benim gibi hayatının büyük bir kısmını bilgisayar ekranları karşısında geçiren biriyseniz, beyninizin kirlenmesi daha facia boyutlara ulaşabiliyor.


İnternetten bir günde 2.5 kentilyon (sonuna 18 adet sıfır ekleyin) bit data geçiyormuş. Bu veri tufanının içinde benim gibi boğulanlardansanız, beyninizin acınacak durumuna şaşmamak gerek.


Daha önceki bir makalemde içerik üretmeye konsantre olurken yaralandığım 2 yöntem olan "Dış Dünya İle İlişkiyi Kesme" ve "Meditasyon" yöntemlerinden bahsetmiştim.


Bu iki yöntem özellikleri sabahları çok işime yarıyorlar. Eğer o gün bir eğitimim yoksa öğlene kadar okumaya, yazmaya, araştırmaya tertemiz bir kafayla devam edebiliyorum.


Gün ortasında artık beynimin yeniden kirlendiği ve sağlıklı düşünme becerimi kaybettiğim anlarda ise çareyi yürüyüşte buluyorum.