Bitcoin Neden Durdurulamıyor?

Güncelleme tarihi: 4 Kas 2021

Bu satırları yazarken Bitcoin'in değeri 22.000$'ı aşmış durumda.


Türk lirası olarak bakarsak 1 Bitcoin = 171.400 TL.

Yarın Bitcoin'in fiyatı ne olur bilemem. Kimse de bilemez zaten, çünkü daha önce hiç ulaşılmamış yerlerde Bitcoin ve teknik analizin filan işe yaradığı yok.

Ama "yakın fiyat ne olur" gibi kısa vadeli düşünme sorularını bir kenara bırakıp da büyük resme bakarsanız, yakın zamanda 12 yaşını dolduran Bitcoin'in başka türlü bir aşamaya girdiği açık.


Bitcoin'in fiyatının 15.000$'lar civarında olduğu 7 Kasım'da Bitcoin'in yeni bir aşamaya girmek üzere olduğunu anlatmış, büyük kurumların yoğun ilgi göstermeye başladığı Bitcoin'in artık benim gibi öncülerin oyuncağı olmaktan çıkıp, geniş kitlelerin en önemli yatırım alternatiflerinden birisine dönüşmekte olduğunu ileri sürmüştüm. (O yazıyı mutlaka okuyun!)


O günden bu yana öngörüm benim hayallerimin de ötesinde bir hızla gerçekleşmeye başladı.


Dev sigorta şirketi Massachusetts Mutual'ın 100 Milyon Dolar'lık Bitcoin satın alması öngörüm açısından en önemli dönüm noktasıydı.


Sigorta şirketlerinin gelenekçi ve muhafazakar fon yönetimi anlayışını göz önüne alırsanız, bu yatırımın miktarının küçük, ama sembolik anlamının devasa olduğunu görürsünüz.


Diğer sigorta şirketleri ve emeklilik fonlarından da benzer hareketler gelirse şaşmam. Ellerindeki fonların büyüklüğü düşünüldüğünde Bitcoin fiyatını etkilememeleri imkansız.