top of page

Bitcoin Neden Durdurulamıyor?

Güncelleme tarihi: 31 Mar

Bu satırları yazarken Bitcoin'in değeri 22.000$'ı aşmış durumda.


Türk lirası olarak bakarsak 1 Bitcoin = 171.400 TL.

Yarın Bitcoin'in fiyatı ne olur bilemem. Kimse de bilemez zaten, çünkü daha önce hiç ulaşılmamış yerlerde Bitcoin ve teknik analizin filan işe yaradığı yok.

Ama "yakın fiyat ne olur" gibi kısa vadeli düşünme sorularını bir kenara bırakıp da büyük resme bakarsanız, yakın zamanda 12 yaşını dolduran Bitcoin'in başka türlü bir aşamaya girdiği açık.


Bitcoin'in fiyatının 15.000$'lar civarında olduğu 7 Kasım'da Bitcoin'in yeni bir aşamaya girmek üzere olduğunu anlatmış, büyük kurumların yoğun ilgi göstermeye başladığı Bitcoin'in artık benim gibi öncülerin oyuncağı olmaktan çıkıp, geniş kitlelerin en önemli yatırım alternatiflerinden birisine dönüşmekte olduğunu ileri sürmüştüm. (O yazıyı mutlaka okuyun!)


O günden bu yana öngörüm benim hayallerimin de ötesinde bir hızla gerçekleşmeye başladı.


Dev sigorta şirketi Massachusetts Mutual'ın 100 Milyon Dolar'lık Bitcoin satın alması öngörüm açısından en önemli dönüm noktasıydı.


Sigorta şirketlerinin gelenekçi ve muhafazakar fon yönetimi anlayışını göz önüne alırsanız, bu yatırımın miktarının küçük, ama sembolik anlamının devasa olduğunu görürsünüz.


Diğer sigorta şirketleri ve emeklilik fonlarından da benzer hareketler gelirse şaşmam. Ellerindeki fonların büyüklüğü düşünüldüğünde Bitcoin fiyatını etkilememeleri imkansız.


Bir diğer önemli gelişme kısa süre önce nakit fazlası 500 Milyon$'ını Bitcoin'e yatıran iş zekası firması Microstrategy'nin yeni atılımıydı.


Halka açık firma bu kez de 620 Milyon Dolarlık Bono ihracı yapıp, gelen paranın tamamını Bitcoin'e yatırdı. Burada önemli olan şirketin kararından ziyade borç verenlerin şirketin Bitcoin kararına gösterdiği saygıdı.


Microstrategy'nin çok başarılı geçen bono ihracı, artık kredi piyasalarının da Bitcoin'i ciddiye aldığının bir göstergesi. Ve asla unutmayın kredi piyasaları döviz piyasalarından sonra en büyük fonların yer aldığı para piyasalarıdır.


Bir diğer önemli gelişme ise ABD'li dev yatırım firması Guggenheim’in yöneticisi Scott Minerd'ın Bitcoin değerinin $400,000'ı geçmesi gerektiği iddiasıydı.


Minerd'a göre Bitcoin'in kıt bir varlık olması (Toplam üretimi 21.000.000 adet ile sınırlı), onu dolarda yaşanan enflasyona karşı en önemli değer koruma ünitelerinden birisine dönüştürüyor. Dün Fed başkanının parasal genişlemenin devam edeceğini açıklaması Minerd'ın tezini güçlendiriyor elbette.


Önümüzdeki günlerde yukarıdakilere benzer haberlerin çoğalacağını tahmin ediyorum. Bitcoin artık yeni bir aşamada. Kısa vadeli sert fiyat hareketleri elbette olabilir, ama uzun vadede gidişin olumlu olduğuna inancı daha da güçlenmiş durumda.


ÇOK ÖNEMLİ NOT: Yazdıklarım asla bir yatırım tavsiyesi değildir. Sadece kendi görüşlerimi ifade ediyorum. Bitcoin çok riskli bir yatırım aracıdır ve kendi araştırmanızı yapmadan asla ona yatırım yapmamalısınız.

Ayrıca bakınız; Bu 9 Yöntemle Pasif Gelir Elde Edebilirsiniz!
972 görüntüleme1 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
Yazı: Blog2_Post
bottom of page