top of page

Covid-19’dan Sonra Daha Güçlü ve Başarılı Olmanız İçin Öneriler

Güncelleme tarihi: 30 Mar 2023

Değişim dalgaları her zaman acımasız ve serttir. Ve bu dalgalarla başa çıkabilmek, dayanıklı bir zihin, azim, öz motivasyon ve hızlı bir şekilde ayağa kalkabilme becerileri gerektirir. 

Bu yazımda dış engellere rağmen sağlam bir şekilde ayakta kalabilmeniz için geliştirebileceğiniz beceri ve davranışları ele aldım.

ÖZ FARKINDALIK

‘’Öz farkındalık büyük bir armağan, hayat kadar değerli bir hazinedir. Bizi insan yapan şeydir.’’ Irvın D. Yalom 

En çok neye değer veriyorsunuz şu hayatta? Sizi harekete geçiren şeyler neler? Öz farkındalığa sahip bir birey olmak, bu soruların cevaplarını net bir şekilde verebilmekten geçer.

Sizi siz yapan değerlerin farkında olmak, kısacası kendini bilmektir öz farkındalık. 

Psikolog Daniel Goleman ise ‘’Duygusal Zeka’’ adlı kitabında şöyle tanımlar öz farkındalık kavramını: ‘’Herhangi birinin kendisine ilişkin mevcut durumunu, tercihlerini, bilgi kaynaklarını ve sezgilerini tanıma becerisi.’’

Sizin için en önemli olan şeylerden emin olduktan sonra doğru kararlar verip daha mantıklı hareket edebilirsiniz. Ayrıca dış etkenlerden negatif etkilenmeniz ihtimali de düşecektir. 

‘’Dikkatimizi kendi üzerimize odakladığımızda mevcut davranışlarımızı içsel standartlarımız ve değer yargılarımıza göre değerlendiriyor ve onlarla karşılaştırıyoruz. Bu sayede nesnel bir değerlendirici olarak kendimiz ve kişiliğimiz hakkında bilinçlenmiş oluyoruz.’’ Shelley Duval 

Öz farkındalığa sahip olmanın diğer önemli getirisi: güçlü ve zayıf yönlerinizin farkında olmanız. Bu farkındalıkla en zor zamanlarda güçlü yönlerinize odaklanabilir, bunun getirdiği kendine güven duygusu ile olaylardan en az seviyede etkilenirsiniz. Öz farkındalığınız ne kadar yüksekse zihniniz de o kadar temiz ve güçlü kalacaktır.

Evde bolca vakit geçirdiğimiz şu günlerin, bu becerimizi geliştirmek için harika bir zaman olduğunu düşünüyorum. Kendinizi gözlemleyin, iç dünyanıza yolculuğa çıkın. Hayatınızın kontrolünü ele alın, hislerinizin ve düşüncelerinizin farkında olarak yaşayın. 

Son olarak, ruhunuzu besleyen aktiviteleri bulun ve onları yaşamınıza yerleştirmek için çaba harcayın. Bu sizi hayatın her alanında daha dinç ve odaklanmış yapacaktır. 

Çevrenizdekilere İlham Vermek İçin Çabalayın

Öz farkındalığa ulaştıktan ve özel güçlerinizi bulduktan sonra, bu güçleri çevrenizi de güçlendirmek için kullanabilirsiniz.

Süper gücünüz zekanız olabilir ya da yaratıcılığınız. Mizahınız ya da şefkatli tutumunuz olabilir. Bu gücünüzü iş ya da özel hayatınızda arkadaşlarınıza moral vermek için kullanabilirsiniz. 

Ekip lideri olun ya da olmayın, çalışma arkadaşlarınızın ne düşündüklerini veya ne hissettiklerini anlamak için çaba harcayın ve onlara en iyiyi yapmaları için ilham verin.

Özellikle belirsizliğin hakim olduğu şu zamanlarda, enerjinizin bir kısmını başkalarını dinlemek ve empati kurmak için harcamanız çok değerli olacaktır. Bunları yapmanız hem sizi hem de çevrenizdekileri daha güçlü yapacak, iki tarafın da motivasyonunu arttıracaktır. 

Hedef Belirleyin

Dünyaya nasıl katkıda bulunmak istediğiniz konusunda, amaç ve vizyonlarınız konusunda kafanız yeterince net mi?

Kimisi ‘’İyilik yaparak katkıda bulunacağım’’ der, kimisi ‘’kariyerimde zirveyi görmeliyim’’. Kimisi ”tutkularımın peşinden koşacağım” der, kimisi ”ailem için buradayım.” 

Hedeflerinizi yalnızca siz tanımlayabilirsiniz.

Eğer bir hedefiniz yoksa muhtemelen sürekli tükenmiş ve mutsuz hissediyor, oradan oraya savruluyorsunuz. Özellikle bu Korona günlerinde bir hedefinizin, tutunacak dalınızın olması size pozitif enerji verip hayata bağlayacaktır. Çünkü hedeflerinizdir sizi güçlü kılan, size enerji ve motivasyon veren. 

Yolunuzu kaybetmeden, dimdik yürüyebilmeniz için, henüz yoksa bir hedef belirlemelisiniz.


10 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


Yazı: Blog2_Post
bottom of page