COVID-19 Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar

Güncelleme tarihi: 5 Kas 2021

COVID-19 hakkında pek çok saçma ve akıllara ziyan mit üretilmiş durumda. Maryland Üniversitesi doktoru Faheem Younusbu saçma mitleri yıkan bir twit bilgeseli hazırlamış. Çok yararlı bulduğumdan dilimize çevirdim.

Mit-1: Coronavirus yaz aylarında ortadan kalkacak. Doğrusu: Daha önceki pandemiler hava durumundan bağımsız davrandılar. Ayrıca biz yaza girerken Güney Yarımküre’de kış olacak. Virüs küreseldir.
Mit-2: Yaz aylarında virüs sivrisinek ısırıkları nedeniyle daha fazla yayılır. Doğrusu: Bu enfeksiyon kan değil, solunum damlacıkları ile yayılır. Sivrisinekler yayılmayı arttırmaz.
Mit-3: Nefesinizi rahatsızlık duymadan on saniye tutabiliyorsanız COVID’iniz yoktur. Doğrusu: Coronaviruslu genç hastaların çoğu nefeslerini 10 saniyeden daha uzun süre tutabilecektir. Ve virüssüz yaşlılar bunu zaten yapamazlar.
Mit-4: COVID testi yapılamadığından kan bağışında bulunmalıyız. Kan bankası bunu test edecek. Doğrusu: Coronavirus için hiçbir kan bankası test etmiyor, bu nedenle bu girişim başarısız olacak. 
Mit-5: Coronavirüs boğazda yaşıyor. Bu yüzden çok fazla su için, virüs asidin öldüreceği mideye itilir. Doğrusu: Virüs boğaz yoluyla girebilir ancak konakçı hücrelere nüfuz eder. Yıkayamazsınız. Aşırı su sizi sadece tuvalete götürür.
Mit-6: Bütün bu sosyal uzaklık meselesi aşırı bir tepkidir. Virüsün çok fazla zarar vermeyeceğini göreceksiniz. Doğrusu: Çok sayıda enfeksiyon görmezsek (umarım) bu aslında sosyal mesafenin işe yaradığını kanıtlar. Virüsün büyük bir mesele olmadığını değil.
Mit-7