top of page

Covid-19 Paylaşım Ekonomisini Dağıtıyor!

Güncelleme tarihi: 5 Kas 2021

Airbnb(Ev), Bird(Elektrikli Scooter) ve Uber(Araç) gibi hizmetlerin insanların fiziksel ürünleri satın almaya ihtiyacını azalttığı için çevreye yararlı olduğunu savundum hep.

Son yıllarda hızla benimsenen ve müthiş büyüme grafikleri gösteren bu iş modelleri, ne yazık ki Covid-19’un en olumsuz etkilediği girişimler arasındalar.

Öyle ya, virüsten geçilmeyen bir ortamda kim neyi paylaşmak ister ki?

Mesela işler normal gitseydi bu yıl hakla açılacak olan AirBnb, krizi atlatabilmek için tüm pazarlama faaliyetlerini durdurmayı, işe alımları duraklatmayı ve işten çıkartmalar yapmayı planladığını açıkladı geçenlerde.

Scooter paylaşım servisi Bird, iş gücünün %30’unu işten çıkartmak zorunda kalırken, onun en büyük rakiplerinden olan Lime bir zamanlar 1.4 Milyar$ olarak hesaplanan değerinin çok altında bir rakam olan 400 Milyon$ değerlemeyle yatırım arayışına çıktı.

New York, Londra, San Fransisco gibi dev pazarlarda işleri durma noktasına gelen UBER’i şanslı kılan faktör ise bizdeki Yemek Sepeti’nin benzeri olan UberEats. Şimdiye kadar UBER’e zarar ettiren bu yan iş kolu, şu anda şirketi ayakta tutan bir kurtarıcıya dönüştü.

Paylaşıma dayalı şirketlerin hangileri Covid-19 krizini batmadan atlatacaklar göreceğiz. Ama üzülmemek mümkün değil.


8 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


Yazı: Blog2_Post
bottom of page