Dünyaya Kendi Gözlerinizle Bakıyor Musunuz?

Güncelleme tarihi: 4 Kas 2021

Gündelik yaşantıda 3 tip kişilikle karşılaşırız genelde.

Birincisi, sürekli meşgul olanlardır: Kendilerini ispatlamak, toplumda bir yer edinebilmek ve çok para kazanmak için çok çalışmaları gerektiği söylenmiştir onlara, aksini düşünmezler.

Neyi neden yaptıklarını pek sorgulamadan çok çalışırlar. Yavaşlamak, sakinleşmek, kendileriyle baş başa kalmaktan kaçınırlar. Böyle olunca kendi anlamlarını bulmaları da pek mümkün olmaz. 

İkinci grup sıkılanlardır: Bu insanların belirli bir hedefi ya da bir arayışı yoktur.

Genelde şikayet ederek geçirirler günlerini. Bulundukları yerden memnun değildirler ama değiştirmek için çaba da harcamazlar. Pek anlamlandırabildiğim bir grup değil açıkçası.

Üçüncü grup ise yaşayanlardır: Kendilerini akışa kaptırmış bu insanlar onları neyin mutlu ettiğini, kendi hayatlarının anlamını, kim olduklarını aramış, bulmuş ve buna göre bir amaç uğrunda yaşayan insanlardır. Heyecanla yaşar, sürekli öğrenir ve keşfederler.

Toplumun çoğunluğunu 1 ve 2. gruptakiler oluştururken, 3. gruptakilerin sayısı bir hayli azdır.

Çünkü insanın kendisini keşfetmesi, kendi anlamını bulması, başkalarının istediği değil kendi hayatını yaşaması kolay değildir. Özgün olmaktır bu. Ve özgünlük zaman ister, ciddi bir mücadele gerektirir.