Elon Musk’ın Geçen Haftası-2

Güncelleme tarihi: 5 Kas 2021

Maalesef sıkı bir gribin pençesinde kıvrandığımdan geçen hafta pek çok yazım aksadı. Şimdi iyileştim çok şükür ve kaldığım yerden devam ediyorum. Umarım beni özlemişsinizdir:)

Bakalım Elon Musk’ın ve işletmelerinin başlarına son günlerde neler geldi. Oldukça heyecanlı gelişmeler var.

Ve tabii Elon’un olduğu yerde magazin de bitmez. Elon Musk-Bill Gates fena kapıştılar, onu da anlatıyorum.

Tesla Berlin Fabrikası

Tesla’nın yeni fabrikasının inşaatı için hazırlıklar yeniden hızlanmış durumda. Bölgedeki endüstriyel ve insan eli ile dikilmiş ağaçların kesimine itiraz eden çevreci derneğin başvusuru yüksek mahkeme tarafından red edildi. Elon Musk fabrikanın endüstriyel bir orman olmasına karşın, kesilecek her bir ağacın yerine Almanya’nın başka bir bölgesine 3 ağaç dikileceğine ve bölgedeki yabani hayvanların da güvenli bir şekilde yeni doğal alanlara taşınacaklarına söz verdi.

Yeni Halka Arz Gerçekleşti:

Tesla yönetimi şirketin hisse senedindeki yükselişten yararlanarak yeni bir halka arz gerçekleştirdi. Bu halka arz sayesinde Tesla 2.3 Milyar$ taze parayı kasasına koydu. Yaklaşık 765$’lık hisse başı fiyatla gerçekleşen arzdan sonra Tesla hissesinin piyasadaki fiyatı da yükselerek 900$’a ulaştı. Yatırımcılar Tesla’nın bu akıllıca hamle ile nakit durumunu güçlendirmesini büyümeyi hızlandıracak bir ön hazırlık olarak algıladılar.

Tesla Model 3 ABD’de En Beğenilen Otomobiller Arasına Girdi:

Model 3 ABD’nin en önemli seçkilerinden olan “Consumer Reports Top 10 Picks of 2020” listesine girebilen tek ABD üretimi otomobil oldu. Liste, yol testlerini, güvenilirliği, sahip memnuniyetini ve güvenlik derecelendirmelerini dikkate alıyor.