top of page

Elon Musk’ın Geçen Haftası-2

Güncelleme tarihi: 5 Kas 2021

Maalesef sıkı bir gribin pençesinde kıvrandığımdan geçen hafta pek çok yazım aksadı. Şimdi iyileştim çok şükür ve kaldığım yerden devam ediyorum. Umarım beni özlemişsinizdir:)

Bakalım Elon Musk’ın ve işletmelerinin başlarına son günlerde neler geldi. Oldukça heyecanlı gelişmeler var.

Ve tabii Elon’un olduğu yerde magazin de bitmez. Elon Musk-Bill Gates fena kapıştılar, onu da anlatıyorum.

Tesla Berlin Fabrikası

Tesla’nın yeni fabrikasının inşaatı için hazırlıklar yeniden hızlanmış durumda. Bölgedeki endüstriyel ve insan eli ile dikilmiş ağaçların kesimine itiraz eden çevreci derneğin başvusuru yüksek mahkeme tarafından red edildi. Elon Musk fabrikanın endüstriyel bir orman olmasına karşın, kesilecek her bir ağacın yerine Almanya’nın başka bir bölgesine 3 ağaç dikileceğine ve bölgedeki yabani hayvanların da güvenli bir şekilde yeni doğal alanlara taşınacaklarına söz verdi.

Yeni Halka Arz Gerçekleşti:

Tesla yönetimi şirketin hisse senedindeki yükselişten yararlanarak yeni bir halka arz gerçekleştirdi. Bu halka arz sayesinde Tesla 2.3 Milyar$ taze parayı kasasına koydu. Yaklaşık 765$’lık hisse başı fiyatla gerçekleşen arzdan sonra Tesla hissesinin piyasadaki fiyatı da yükselerek 900$’a ulaştı. Yatırımcılar Tesla’nın bu akıllıca hamle ile nakit durumunu güçlendirmesini büyümeyi hızlandıracak bir ön hazırlık olarak algıladılar.

Tesla Model 3 ABD’de En Beğenilen Otomobiller Arasına Girdi:

Model 3 ABD’nin en önemli seçkilerinden olan “Consumer Reports Top 10 Picks of 2020” listesine girebilen tek ABD üretimi otomobil oldu. Liste, yol testlerini, güvenilirliği, sahip memnuniyetini ve güvenlik derecelendirmelerini dikkate alıyor.

Tesla Çin’li Pil Üreticisi CATL ile İşbirliği Yapıyor:

Tesla Çin’in en büyük pil üreticilerinden Contemporary Amperex Technology Co Ltd ile bir işbirliği anlaşmasına imza attı. CATL’nin, otomobil üreticisinin iç pazar için ürettiği Model 3 sedanında kullanacağı “sıfır kobalt” prizmatik lityum demir fosfat (LFP) pilleri sağlaması bekleniyor. Bu pillerin Tesla Model 3’ün Çin üretiminde kullandığı pillerden çok daha düşük maliyetli olacağı öngörülüyor.

SpaceX

SpaceX Uzaya Astronot Taşıyacak İlk Özel Şirket Oluyor:

NASA, SpaceX’in – Crew Dragon uzay aracıyla Uluslararası Uzay İstasyonu’na (ISS) astronotlar fırlatan ilk özel şirket olacağını açıkça doğruladı. Bu hem Amerika’nın tekrar insanlı uzay uçuşlarını başlatması, hem de SpaceX’in becerilerini ispatlaması açısından çok önemli bir gelişme. Tabii bu aralar başı dertten bir türlü kurtulmayan Boeing için ise bu ihaleyi de kaybetmek oldukça üzücü bir gelişme.

Mars’a Yolcu Kalmasın: Starship’in Yeni Prototipi Hazırlanıyor

Elon Musk, SpaceX’in Güney Teksas Starship fabrikasından yeni bir resim paylaştı. Yukarıda paylaştığım resimde neredeyse tamamlanmış bir roketin burnu görülüyor. Mars yolculuğunda kullanılacak geminin yakın zamanda yeni bir deneme uçuşuna çıkacağı belirtiliyor.

Boring Company

Los Angeles Tünelinde Kritik Bir Aşama Daha Geçildi:

Elon Musk’ın tünel şirketi Boring Company, Las Vegas Kongre Merkezi’nin altındaki iki tünelden ilkinin kazısını sonunda tamamladı. Boring Company’nin mürettebatı son üç ay boyunca yaklaşık 40 metre yeraltında kazıya devam etti. Kazı, Musk’ın şirketi tarafından Las Vegas Kongre Merkezi için geliştirilen 48,6 milyon dolarlık bir yeraltı transit hattının tasarımı, yapımı ve işletilmesini içeren bir projenin parçası. Proje tamamlandığında özel tasarım Tesla’lar bu tünelde 150 Mil hızında hareket edecekler.

Magazin

Bill Gates Elektrikli Porsche Aldı, Elon Hiç Memnun Kalmadı!

Bill Gates geçen hafta kendisine Porsche’nin elektrikli aracı Taycan modelinden satın aldı. Gates’in bu davranışa içerleyen Musk ise “Gates ile sohbetlerim biraz bunaltıcıydı dürüst olmam gerekirse” diyerek tepkisini gösterdi. Gates çok başarılı bir iş insanı olmakla birlikte pek zevkli seçimleri ile tanınan bir insan değil bu arada. Geçmişte Apple kurucusu Steve Jobs da ona bu zevksizliğinden dolayı sık sık sataşırdı.


12 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


Yazı: Blog2_Post
bottom of page