En Önemli Soru

Güncelleme tarihi: 5 Kas 2021

Girişimci adayları sık sık bana başvuruyorlar.

Kendi işlerini kurmaya niyetlendiklerini ama henüz bir fikir bulamadıklarını söylüyor, hangi sektörlerde fırsatlar gördüğümü öğrenmek istiyorlar.

Bilgime başvuran ikinci bir grup ise kariyerlerinde takılıp kaldıklarını söyleyen, önlerini açmak ve yükselişlerini yeniden tetiklemek için ne yapmalarını salık vereceğimi duymak isteyen profesyoneller.

Maalesef iki gruptaki insanlar için de öyle kolay yanıtlarım yok.

“Şu bayiliği al, “müdürüne şöyle davran”, “şu sektöre yatırım yap” gibi pratik tavsiyeler veremiyorum ben. Buna bilgim de yetmiyor, böyle tavsiyelerin pek işe yaradığına da inanmıyorum.

Ama onlara esaslı bir soru sorabiliyorum. Çok esaslı bir soru.

Belki de iş hayatına bakışlarını baştan aşağı değiştirecek bir soru. Son derece temel ve yardımımı isteyenlerin “neden bunu kendime sormadım ki?” dedikleri bir soru.

Yanıtlanması hem kolay, hem zor, ama bir kez doğru yanıtlandığında pek çok şeyi değiştiren bir soru.Bugün bu sorudan bahsedecek ve sonra bu soruyu size de yönlendireceğim.

İlginizi çektiyse başlayalım.

Elbette iş hayatında başarının peşindeyiz.

Başarının tanımı kimimiz için kariyerin zirvelerine çıkmak, kimimiz için dev şirketler kurmak, kimimiz için ise yaşam tarzını destekleyen küçük bir işin sahibi olmak olabilir. Ve bunlarla birlikte para da kazanmak tabii.