top of page

En Büyük Aykırıya Bir Şans Veriyorum: Dogecoin

Güncelleme tarihi: 31 Mar

Hayatla ilgili temel bir kural: "Aykırılar ya büyük kazanırlar ya da büyük kaybederler."


Aykırılar ortaya devrimsel, kurulu düzeni sorgulayan, hatta temelinden sarsan fikirler atan ve bunları hayata geçirmek için büyük mücadelere girişen insanlardır.


Bu insanlar fikirlerinde haklı çıkar ve başarıyla hayata geçirirlerse olağanüstü başarılara ulaşırlar. Tabii fikirlerinde haksız çıkmaları da onları eş derecede olağanüstü başarısız sonuçlara sürükleyebilir.


Buna karşın uzlaşmacılar daima ortalama sonuçlar elde etmeye mahkumdur.

Toplumun büyük kesimi ile uzlaştıkları fikirlerinde sonunda haklı çıksalar bile ortalama sonuçlar kazanırlar. Çünkü herkesin yaptığını yaparak fark yaramak mümkün değildir.


Aykırılar ve uzlaşmacılar konusunda bu söylediklerim yatırım dünyasında etkilerini çok net gösterir.


Kimsenin şans vermediği bir varlığa yatırım yapar ve sonunda siz haklı çıkarsanız büyük para kazanırsınız, tam tersi durumda ise büyük zararlarla karşılaşırsınız.. Bu tür riskli yatırımlar yapan ve sürüden ayrılan yatırımcılara verilen bir isim bile var: Aykırı Yatırımcılar.


Bir aykırı yatırımcı olarak Elon Musk gibi aykırıların fikirlerine yatırım yapmayı öteden beri sevdim ve bir aykırı yatırımcı olarak bunun çok ekmeğini yedim. Ama aykırıları benim kadar kucaklayan birisi bile bir süre sonra belli konularda bir uzlaşmacıya dönüşebiliyor maalesef.


Elon Musk'ın son günlerde açıkça desteklediği Dogecoin konusunda uzlaşmacıların tarafında yer aldım ilk başta. Kripto dünyasına yakın çoğu insan gibi bende Musk'ın bu desteğini anlamsız buldum, Bitcoin karşısında Dogecoin'in asla bir şansı olmadığını söyledim kendime.


Ama sonra farkettim ki tarihteki en büyük aykırılardan birisinin fikrine karşı savaşıyorum.


Uzay endüstrisi ve otomobil gibi iki dev alanı aykırı fikirleriyle dümdüz eden Elon Musk'ın Dogecoin konusundaki aykırı düşüncesine, tipik bir Bitcoin maksimalistinin uzlaşmacı muhafazakarlığı ile karşı çıkıyorum.


Bu küçük aydınlanma Dogecoin kararımı değiştirdi.


En büyük aykırılardan birisi olan Elon Musk nasıl daha önce pek çok insanı haksız çıkarmışsa, bu kez de Dogecoin yatırımını anlamsız bulanları haksız çıkartabilirdi.


Güçlü aykırıların diğer insanların göremediği detayları gördüklerini ve geleceği sıradan insanlardan daha iyi okuyabildiklerini bildiğimden Musk'ın kripto para dünyası konusunda benden daha büyük bir vizyon sahibi olabileceğini kabullendim.


Ve tüm bu düşünce sürecinden sonra küçük bir Dogecoin yatırımı yapmaya karar verdim. Dogecoin hala aklıma yatmasa da Elon gibi süper başarılı bir aykırının söylediklerine kulak vermekte fayda olabilir. Ne dersiniz?

Ayrıca bakınız; Kendi Servetini Yaratanların 5 Vazgeçilmez Alışkanlığı
2.688 görüntüleme2 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
Yazı: Blog2_Post
bottom of page