top of page

Evden Verimli Çalışmak İçin Öneriler

Güncelleme tarihi: 5 Kas 2021

Corona Virüsün hızla yayılması, tüm dünyada birçok şirkette evden çalışma düzenine geçilmesine mecbur bıraktı. Üstelik bu yeni düzeni daha önce deneyimlemeyen, dolayısıyla evde işlere adapte olmakta, verimini ve motivasyonunu sağlamakta zorlanan birçok çalışan var.

Yıllardır günlerinin büyük kısmını evden çalışarak geçiren bir insan olarak kendimi bu konu hakkında yazmak zorunda hissettim.

Yeni hayata uyum sağlamak için neler yapabiliriz? Etrafımızın dikkat dağıtıcılarla dolu oldu evimizde motivasyonumuzu nasıl sağlayabiliriz?

Gününüzü Planlayın

Evden çalışmanın en önemli kısmı: Zaman yönetimi.

Bu yeni düzene geçen birçok çalışanın ”oh be istediğim saatte kalkacağım, istediğim saatte istediğim şeyi yapacağım.” dediğine eminim. Siz de böyle düşünenlerden misiniz? O halde işlerinizin birikmesine, gece çalışmalarınıza, uyku düzeninizin bozulmasına hazır olun derim.

Bu süreci etkin şekilde yönetmek istiyorsanız, ilk yapmanız gereken kendinize bir çalışma zamanı belirlemek olmalı. Kendiniz için en verimli çalışma saatlerini bulup, her gün aynı saatte çalışmaya başlayıp aynı saatte bitirmek için çaba harcamalısınız.

Yalnız dikkat: Çalışma saatlerinizde çamaşır, bulaşık yıkayım, evi bir süpüreyim demek yok.

Bu şekilde, çalışma ve mola saatlerinizi belirleyip buna uymanız hem veriminizi arttıracak hem de kendinize ve ailenize zaman ayırmanızı sağlayacaktır. Belki başta zorlanacaksınız, fakat bir süre devam ettiğinizde alışkanlık haline gelecek ve ofiste çalışmaktan bir farkı kalmayacak.

Çalışma Ortamınıza Dikkat!

Biraz koltukta çalışayım, biraz da yatakta çalışayım demeyin. Masada çalışın. Kendinize özel bir çalışma ortamı hazırlayın. Arkada Müge Anlı gibi TV programları açık olmasın ama. Proje raporunu bitirmeniz gerekirken kendinizi Sherlock modunda cinayet çözmeye çalışırken bulmayın sonra.

Hatta mümkünse molalarınızı çalışma alanından farklı bir yerde geçirin ki iş ciddiyetini fiziki olarak da hissedebilesiniz.

Çalışma ortamınızı sık sık havalandırmayı da ihmal etmeyin.

Giyiminize Özen Gösterin

Odaklanmanızı ve veriminizi düşüren, sık sık yapılan diğer hata: Pijamalarla çalışmak. Çalışmaya yataktan kalktığınız gibi başlamak sizi sık sık tembelliğe iter. O yüzden uyandığınızda temiz kıyafetlerinizi giyinin, kişisel bakımınızı yapın ve öyle oturun masanızın başına. Bu şekilde çok daha dinç başlayacaksınız güne.

Sosyal Medyadan Uzak Durun

Bir süredir sosyal ortamlardan uzaksınız, endişelisiniz ve merak içindesiniz, yalnız hissediyorsunuz. Bu da sizi sosyal medyada her zamankinden daha fazla vakit geçirmeye itiyor. Ancak durmadan üzücü ve sinir bozucu tweetler okumak, diğer insanların neler yaptığına bakmak her şeyi sizin için daha da zorlaştıracak. Stres ve kaygı seviyeniz artacak, odaklanmanızı zorlaştıracak. Bu da iş veriminizi ciddi ölçüde düşürecektir.

O yüzden en azından çalıştığınız süre boyunca sosyal mecralara girmemeye çalışın. Şu günlerde zor biliyorum ama, o an tek gerçeğiniz önünüzdeki işiniz olsun.


17 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


Yazı: Blog2_Post
bottom of page