Günümüzün En Çok Aranan Becerisi: Eleştirel Düşünme

Güncelleme tarihi: 5 Kas 2021

Kendinize karşı ne kadar dürüstsünüz? Bir konu hakkında bilmediklerinizi rahatlıkla kabul ediyor musunuz yoksa genelde fikirlerinizin hatasız olduğunu mu düşünürsünüz?

Bir sorunla karşılaştığınızda bunun sizi geliştirecek, aşılması gereken bir zorluk olarak mı görürsünüz yoksa bir tehdit olarak mı algılarsınız?

Kendinizi meraklı, etrafında olup biteni anlamaya gayret eden bir birey olarak mı tanımlarsınız yoksa ilgisiz ve olup bitenle ilgilenmeyen bir insan olarak mı?

Bu sorulara vereceğiniz cevaplar sizin bir eleştirel düşünür olup olmadığınızı söyler. Sizin bir eleştirel düşünür olup olmamanız ise sizin ne kadar başarılı, kaliteli ve tatmin edici bir hayat yaşayacağınız söyler.

Belirsizlik ve hızlı değişim içindeki 21. Yüzyıl dünyasıyla mücadele etmek için belki de en gerekli yetkinlik olan eleştirel düşünme. Bugün neredeyse hepimiz bunun farkındayız, ancak çok azımız bu konuda uzmanlaşmış durumdayız.

Maalesef ülkemiz eğitim sisteminde de eleştirel düşünme yer almıyor. Öyle ki; 2019 verilerine göre Finlandiya’nın başı çektiği eğitimde eleştirel düşünmede, ülkemiz 134. sırada yer alıyor.

21. yüz