Haddini Aş Hikayeleri 37: Karl Marx

Güncelleme tarihi: 9 Kas 2020

“Ne kadar azsan, yaşamını ne kadar az görkemli kurmuşsan o kadar çoksun demektir ve görkemli yaşamın da o denli büyüktür.” Karl Marx

Kapitalist sistemin sıklıkla tartışıldığı şu günlerde Karl Marx’ın hayatını ve fikirlerini ele almadan olmazdı. Gelin fikirleriyle dünyayı sarsan, sayısız tartışmaya yol açan bir ekonomist, tarihçi, sosyolog olan Marx’ı yakından tanıyalım.

Hayatı ve Çalışmaları

5 Mayıs 1818’de yahudi bir ailenin çocuğu olarak, Almanya’da dünyaya gelir Marx. Uyumsuz tavırlarıyla dikkat çeken, derin ve farklı düşünen bir çocuktu.

Lise eğitimini tamamladıktan sonra avukat olan babasının yolundan giderek hukuk okumaya karar verir ve Bonn Üniversitesinde hukuk eğitimi alır. Ancak hukuk okuduğu sırada asıl ilgisinin felsefe olduğunu keşfeder ve Jena Üniversitesi’nde felsefe doktorası yapar. En çok Alman filozof George Hegel’in düşüncelerinden etkilenir.

Bonn’da tanıştığı Jenny Von Westphalen ile 1843 yılında evlenirler. Evlilikleri boyunca çiftin 7 çocuğu olur, ancak çocuklarından 3 tanesi hayatta kalır.

Almanya’da bir süre gazete editörü olarak çalıştıktan sonra German-French Annals gazetesini çıkartmak içim Fransa’ya taşınırlar. Fransa’da hem sıkı bir arkadaşı hem de ortağı olacak Friedrich Engels ile tanışır.

Fransa’dayken, buradaki işçilerle sıkı dostluklar geliştirir, işçi sınıflarının toplumları özgürlüğe kavuşturacağını savunur, 1844’de Ekonomi Politik ve Felsefe Yazmaları’nda iktisadi kavramları uzun uzun anlatarak, fikirler verdi, dışlanma kavramını ortaya atar.