Haddini Aş Hikayeleri 38: Anne Frank

Güncelleme tarihi: 9 Kas 2020

Tam iki sene boyunca ışık girmeyen daracık bir çatı katında, ailenizle birlikte saklanmak zorunda olduğunuzu hayal edin. Her an korku içindesiniz. Ses çıkmasın diye ayak ucunuzda yürümek zorundasınız. Konuşurken, hatta nefes alıp verirken dahi dikkatli olmanız gerekiyor. Çünkü eğer yakalanırsanız etnik kökeniniz yüzünden toplama kamplarına gönderileceksiniz ve muhtemelen oradan sağ çıkamayacaksınız.

Bu yazımda kısacık ömründe, kocaman korkularla yaşasa da yarınlara olan inancından, umut etmekten hiçbir zaman vazgeçmeyen, hayatının son 2 yılında yazdığı günlüklerle dünya tarihine adını yazdıran Anne Frank’ten bahsediyorum.

Anne Frank Kimdir?

12 Haziran 1929’da Fran

furt, Almanya’da dünyaya gelir, anne ve babası Annelies Marie Frank ismini verirler ona. Babası Otto, banka çalışanıdır, ancak 1929 buhranının etkisiyle işleri yolunda gitmemeye başlar baba Frank’in.

Sene 1933 olduğunda Naziler iktidara gelirler. Nazilerin yahudiler üzerindeki baskıları ve babasının işlerinin iyice kötüleşmesi ile Amsterdam’a taşınırlar. Çünkü Otto’nun orada iş bağlantıları vardır ve fırsatı değerlendirmek ister.

Ancak Hitler Hollanda’ya da gir