Haddini Aş Hikayeleri 47: Vivian Maier

Güncelleme tarihi: 9 Kas 2020

Sene 2007, hayatı boyunca hem yalnız ve sefalet içinde, hem de insanlara kırgın ve kızgın olarak yaşamış, yıllarca çocuk bakıcılığı yapmış, boş zamanlarında ise sokaklara inip fotoğraflar çekmiş 81 yaşındaki Vivian Maier, yeşillikler arasındaki o çok sevdiği bankta oturup hayat hakkında düşünmekte ve artık ölümü beklemektedir.

Aynı sırada John Maloof isimli bir genç, bir müzayede salonundan, içinde ne tür fotoğraflar olduğunu bilmeden eski fotoğraf negatifleriyle dolu bir kutu satın alır.

Maloof eve gidip kutunun içindeki negatifleri incelerken bazı fotoğraflar karşısında büyülenir, saatlerce göz kırpmadan inceler her birini. Üstlerinde yazan Vivian Maier ismini her yerde aratır, ama bu kişinin kim olduğuna dair bir bilgi bulamaz. O da kutuyu rafa kaldırır.

2009 kışında Vivian’ın buzda ayağı kayar ve kafasını çarpar sert bir şekilde. Hemen hastaneye kaldırılır, ancak yaşlı kadın kurtarılamaz. Ardında sadece eşi benzeri olmayan, kimseye göstermediği muazzam güzellikteki fotoğrafları bırakmıştır.

Aynı yıl, John Maalof rafa kaldırdığı fotoğrafları tekrar incelemeye, basmaya, bir yandan da Vivian Maier’in izini tekrar sürmeye başlar.

Gizemli Fotoğrafçı Vivian Maier Kimdir?

Fransa doğ