Haddini Aş Hikayeleri 51: Jiro Ono

Güncelleme tarihi: 9 Kas 2020

‘’Başarı tek bir amaca yönelik hareket etmeyi gerektirir.’’ der Vince Lombardi.

Bir türlü başarılı olamamaktan yakınan insanlara baktığımda ortak özelliklerinin tek bir şeye odaklanmak yerine her işe girişmek, çabuk sıkılmak, azmetmemek olduğunu görüyorum genelde. 

Ancak olağanüstü başarılara ulaşmak, tek bir işe odaklanmayı, o işe tüm enerjimizi, kaynaklarımızı, hayatımızı vermemizi gerektiriyor. Bu sayede o mesleğin, kariyerin ya da zanaatin zirvesine yerleşebiliriz ancak. 

Bu yazımda anlattığım, dünyanın yaşayan en iyi suşi ustası olarak kabul gören Jiro Ono’nun hikayesi işte tam da bunu anlatıyor: Tek bir işe odaklanmanın gücünü. 

Dünyanın En İyi Suşi Ustası: Jiro Ono

1925 yılında Japonya’da dünyaya gelen Jiro, henüz 7 yaşındayken hiçbir zaman sevgisini göremediği, alkolik babası tarafından terk edilir.

İyice fakirleşen bir ailenin içinde, yiyecek ekmeği zor bulan Jiro, 9 yaşındayken iş bulmak için evden ayrılır ve bir suşi restoranında stajyer olarak işe başlar.

Çalışmaya başladığı yıllarda ekonomik kriz yaşandığından işini garantiye alabilmesi için çok çalışması, yerini başkasına kaptırmaması gerekir. O da gece gündüz çalışır, yeri gelir ustalarından şiddet görür yine de bırakmaz disiplinli çalışmasını. 

Bu çok çalışma ve disiplin Jiro’yu usta yaptar. Suşi usrası.Ve bir gün kendi suşi barını açar.