Haddini Aş Hikayeleri 54: David Ogilvy

Güncelleme tarihi: 9 Kas 2020

Olağanüstü başarılı insanların hayatlarına baktığımızda, lineer bir çizgi halinde, yani belli bir kariyer, belli bir eğitim düzeni halinde akan değil de biraz dağınık ve ilk başta pek de birbiriyle alakası olmayan yerlerden geçen yolculuklar olduğunu görüyoruz.

Başlangıçta dağınık görünen bu yolculuklar, bu insanların gelişimine ve başka hiçkimsenin keşfedemediği ve öğrenemediği şeyleri öğrenmesine neden oluyor.

Tıpkı gelmiş geçmiş en büyük reklamcı olarak kabul gören David Ogilvy gibi.

Bu yazımda Ogilvy’nin oradan oraya savrulduğu kariyer yolculuğunu ve sonra nasıl reklamcılık sektörünün babası haline geldiğini anlatıyorum.

David Ogilvy ve Kariyer Yolculuğu

23 Haziran 1911’de bir İngiliz köyü olan West Horsley’de dünyaya geliyor Ogilvy.

Önce Fettes Koleji’nde eğitime başlıyor, buradan büyük bir başarı elde ederek mezun oluyor ve Oxford Üniversitesi’ne burslu olarak giriyor. Ancak babasının işlerinin kötüye gitmesinden kaynaklanan maddi sıkıntılar nedeniyle bir iş bulup çalışmak zorunda olduğu için Oxford’u bırakmak zorunda kalıyor. 

Paris’e giderek oradaki Majestic Otel’in mutfağında çalışmaya başlıyor. Burada çalıştığı bir yılı aşkın sürede sıkı çalışmak, ekip ruhu, liderlik, disiplinin önemini kavrıyor. 

Otel’den ayrıldıktan sonra İskoçya’ya dönüyor ve görevinin Aga marka fırınlı ocakları kapıdan kapıya satmak olduğu bir işe giriyor. Bu satış işinde müşterilerine ücretsiz aşçılık dersi vererek bir fark yaratıyor ve ocağın nasıl kullanılacağını uygulamaları olarak, bir şeyler pişirerek g