top of page

Haddini Aş Hikayeleri 58: Frank Warren

Güncelleme tarihi: 31 Mar 2023

Yeni iş fikirleri üzerine düşünürken kendimizi çok mantıklı olmaya zorlarız genelde. Çünkü mantıklı görünmeyen, garip fikirler risklidir. Üstelik kolayca insanların alay malzemesi de olabilirler. 

Kendimizi tuhaf olmamaya zorlamamız bizim yaratıcılığımızı ve cesaretimizi de öldürür yavaş yavaş. Herkes gibi düşünmeye, herkes gibi davranmaya başlarız.

Ancak kendisini belli bir düşünce kalıbının içine sokmayan, tuhaf şeyler düşünmekten korkmayan, hatta tuhaf fikirleriyle başarılara ulaşmış, milyoner olmuş o kadar insan var ki…

Bunlardan birisi de kendisini bir ‘’sır biriktiricisi’’ olarak tanımlayan Frank Warren.

İnsanların sırlarıyla milyon dolarlar kazanan bir girişimci Warren. Nasıl mı? Buyrun anlatıyorum: 

Sır Biriktirerek Milyoner Olan Adam: Frank Warren

Her şey 2004 yılının kasım ayında Frank’ın aklına çılgın mı çılgın, tuhaf mı tuhaf bir fikir gelmesiyle başlıyor ve hemen harekete geçiyor.

Adresi üstünde, bir tarafı boş, diğer tarafında basit talimatlar yazan tam 3000 adet kartpostal hazırlıyor. Tüm bu kartpostalları Washington D.C. caddelerinde gelişigüzel dağıtıyor ve insanlardan daha önce hiçkimseyle paylaşmadıkları sırlarını paylaşmalarını istiyor. Başlarda çok fazla beklentisinin olmadığını söylüyor bu arada.

Warren’in beklemediği şekilde gelişiyor olaylar. Bu tuhaf fikir hızla yayılıyor insanlar arasında. Hatta kendi kartlarını almaya ve kendi kartlarını yapmaya başlıyorlar.

Öyle ki posta kutusuna sadece kartları dağıttığı yer olan Washington D.C.’den değil, Teksas, Kaliforniya, Vancouver, Yeni Zellanda, hatta Irak’tan, insanların sırlarını paylaştıkları kartlar gelmeye başlıyor. 

Sırların farklı çeşitleri vardır. Şaşırtıcı olabilirler, ya da aptalca, ya da duygusal. Bizi insanlığın derinliklerine ya da hiç tanımadığımız insanlara bağlarlar. Sırlar bize sayısız insani dramı hatırlatabilir ya da kahramanlığı ya da zayıflıklarımızı, çevremizdeki insanların hayatlarına sessizce gireriz.

Ardından bir blog açıp sırları buradan paylaşmaya karar veriyor. Böylece https://postsecret.com/ ortaya çıkıyor.

İnsanların kimseye anlatamadıklarını güvenli ve anonim bir şekilde paylaşıp rahatladıkları bir oluşum Postsecret. Bu arada site gerçekten posta yoluya gönderilen kartlardan oluşuyor.

Paylaşmak istediğiniz bir sırrınız mı var? Önce punu posta kartları ile hazırlıyorsunuz, sonra postaneye gidiyor ve sitede yayımlanabilmesi için anonim olarak gönderiyorsunuz.

Kartlar anonim oldukları için yayım hakları direkt postsecret’a geçiyor. Bu postaları istedikleri gibi kullanabiliyor Warren. Siz postayı gönderirken bunu kabul etmiş sayılıyorsunuz.

Sitedeki sırlardan derlemiş olduğu 5 tane de kitabı var Warren’in. Hatta ‘’Death and God’’ ve ‘’Confessions on Life’’ kitapları dönemin en çok satanları arasına giriyor.

Warren, bu fikrin kendi sırlarıyla yüzleşmek ve mücadele etmek zorunda olduğu bir dönemde ortaya çıktığını söylüyor. Onun için geçmişi ve sırları örtmek yerine onların üzerine gidip insanlarla paylaşmanın bizi rahatlatacak bir çözüm yöntemi.

Milyonlarca üyeye, binlerce paylaşıma sahip siteye ve Warren’in dünyanın en zengin internet girişimcilerinden biri olmasına bakarsak, pek de yanıldığını söyleyemeyiz. Ne dersiniz?

Tuhaf fikirleriniz hiç beklemediğiniz şekilde coşkuyla karşılanabilir, insanlar tarafından benimsenebilir. Bunu anlamanın da tek bir yolu var: Fikrinizi tüm samimiyetinizle dünyayla paylaşmak.


45 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


Yazı: Blog2_Post
bottom of page