Haddini Aş Hikayeleri 66: Bobby Fischer

Dünya tarihinin gelmiş geçmiş en iyi satranç oyuncularından birisi olarak kabul edilen Bobby Fischer’in sıra dışı hayat hikayesini anlatıyorum bu yazımda.

Fischer’in hayat hikayesi, bir işi tutkuyla yapmanın ve derin odaklanmanın ne denli önemli olduğunu bir kez daha hatırlatacak size.

Eğer onun hikayesinden etkilenirseniz, bu aralar Netflix'i kasıp kavuran Queen's Gambit isimli diziyi izlemenizi de şiddetle tavsiye ederim bu arada.

Kimsesiz bir kız çocuğunun satranç tutkusunun peşinden sürüklendiği bu hikaye, size hem satranç denilen büyülü oyunu sevmek, hem de tutkuların peşinden azimle koşmanın gücüne dair inanılmaz bir deneyim yaşatıyor.


Asi Deha: Bobby Fischer

1943 yılında Chicago'da dünyaya geliyor Fischer.

Annesi ve babası Fischer 9 yaşındayken boşanıyorlar. Çocukluğu annesi ve kız kardeşi ile birlikte banliyö evlerinde geçiyor. Babasını ancak 9 yaşındayken tanıyor. Anne ve baba sevgisinden mahrum bir şekilde büyüyor.

Fischer’in satrançla tanışması, annesinin ona ve kız kardeşine oyalanmaları için bir satranç takımı almasıyla başlıyor.

6 yaşındayken ablasıyla oynayarak öğrendiği satranca büyük bir tutkuyla bağlanıyor ve o günlerden itibaren tüm hayatı satranç oluyor Fischer’in.

Çünkü o çok mutsuzdur, gerçek hayat onun için çok karmaşıktır.

Fakat satranç evreni öyle değildir. Çok daha nettir ve kuralları vardır. Dolayısıyla bu evrende çok daha mutlu ve güvende hissediyordu Fischer kendisini.