Haddini Aş Hikayeleri 86: Reddit Kurucusu Aaron Swartz

Güncelleme tarihi: 26 Ağu 2021

Tek amacı dünyayı daha iyi bir haline getirmekti.

Ve dünyayı daha iyi bir yer haline getirmenin bir yolu da insanların bilgiye daha kolay ve ücretsiz ulaşmasını sağlamaktı. Ona bir internet ve bilgi özgürlüğü savaşçısı diyebiliriz.

Yaşarken değeri bilinmedi Aaron Swartz'ın, hatta yaşasaydı dünya şu an daha farklı bir yer olabilirdi. Ancak yıllar geçtikçe daha iyi anlaşılıyor ne büyük bir kahraman olduğu.

Bugün Swartz'ın hem ilham veren hem de yürekleri burkan hayat hikayesini anlatıyorum.

Buyrun.

Aaron Swartz Kimdir?

1986 yılında Chicago'da dünyaya gelen Swartz, henüz 3 yaşındayken kendi kendine okumayı öğrenecek kadar zeki ve meraklı bir çocuktu.

Yine 3 yaşındayken bilgisayarla tanışıyor ve müthiş bir merak duyduğu programlamaya başlıyor. Bu merakı hiçbir zaman bitmiyor, öyle ki henüz 12 yaşında bir çocukken insanların girip bilgiler yazabildiği "TheInfo" adlı bir website kuruyor. Adeta hayatının dönüm noktası olan bu website ile Cambridge ArsDigita ödülünü kazanıyor. Tabii Wikipedia henüz ortalarda yok o zamanlar.

13 yaşına geldiğinde ise RSS üzerinde çalışan bir ekibe katılarak çalışmalara başlıyor. Öyle kodlar yazıyor ki zamanla ekibin vazgeçilmez bir üyesi haline geliyor. Bu arada çalışma arkad