Haddini Aş Hikayeleri 88: Johannes Gutenberg

Bazen fikirlerimize çok güvensek de elimizdeki imkanların kısıtlı olması nedeniyle onlardan kolayca vazgeçebiliyoruz.

Peki ya o fikir dünyayı değiştirecek veya büyük bir etki bırakacak bir fikirse?

Bu yazımda borç para alarak ve ömrü boyunca borç içinde yüzerek fikrini hayata geçiren ve insanlık tarihinin en önemli buluşlarından birini gerçekleştiren Gutenberg'in hikayesini anlatıyorum.

Johannes Gutenberg Kimdir?

1398 yılında Almanya, Mainz'de dünyaya geliyor Gutenberg.

İş hayatına tüccar olarak başlayıp sonrasında demirci ve kuyumcu olarak devam ediyor. Gutenberg, 30'lu yaşlarındayken ailesiyle birlikte Strazburg'a taşınıyorlar.

15. Yüzyılda kitapların üretilmesi çok zor ve zahmetli bir işti. Ahşap levhalar elle oyuluyor, levhalar mürekkepleniyor ve her bir kayıt yaprağının onlara bastırılıyordu. Gutenberg ise kitapların daha seri nasıl üretilebileceği üzerine kafa yoruyordu sürekli.

Metal ve alaşımlarla birçok deney yapıyor, ne kadar dayanıklı olduklarını, yüksek ısı karşısındaki davranışlarını test ediyor.

Bir gün üzüm hasadının kutlandığı bir festivalde eğlenirken şarap presinin üzümden suyunu ayırmak için nasıl kullanıldığını inceliyor ve aynı fikrin kağıda yazı basılması için kullanılabileceğini fark ediyor. Sonunda üzüm mengenesine benzeyen vidalı bir baskı presi kullanıyor.