Haddini Aş Hikayeleri 89: Gürbüz Doğan Ekşioğlu

Güncelleme tarihi: 26 Ağu 2021

Bu topraklarda yetişen eni değerli sanatçılardan olan Gürbüz Doğan Ekşioğlu , aynı zamanda dünyada The New Yorker'a kapak tasarlayan tek sanatçımız.

The New Yorker'a 10 yıl aradan sonra geçtiğimiz Mayıs ayı için de şahane bir kapak tasarladı kendisi.

Hadi Ekşioğlu'nu tanıyalım. Ne kadar özel bir insan, bir sanatçı olduğunun farkına varalım.

Gürbüz Doğan Ekşioğlu Kimdir?

1954 yılında Ordu'nun Mesudiye ilçesinde doğan Ekşioğlu, 2 yıl inşaat mühendisliği okuduktan sonra İstanbul Devlet Tatbiki Güzel Sanatlar Yüksekokulu'nda (şimdiki Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi) grafik sanatlar bölümünü bitiriyor.

''Eğitimimde okuduğum okulun, hocalarımın katkısı çok var. O dönemde çok güzel bir kütüphanemiz vardı, kütüphaneye çok giderdim, orada kitaplardan çok fazla sanatçı tanıdım ve etkilendim, çalışmalarımı etkiledi ve geliştirdi, yarışmalara katıldım yıllarca ve iş ürettim, ödüller aldım. Ayrıca farklı disiplinlerle şiir, edebiyat, sanat ile ilgilendim. Yıllarca her hafta cumartesi günü sergileri izledim, grafik ve resim duygusunu işlerimde birleştirmeyi amaçladım.''

Mezun olduktan sonra, 1980 yılında bir reklam ajansında tasarımcı olarak çalışmaya başlıyor. Bir sene sonra temel sanat eğitimi dersi asistanı oluyor. 1992 yılında ise sanatta yeterlilik derecesi alıp, Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi'nde yardımcı doçent unvanını kazanıyor..