Haddini Aş Hikayeleri 91: Oracle Kurucusu Larry Ellison

Güncelleme tarihi: 9 Kas 2021

Oracle'ın 76 yaşındaki milyarder kurucusu, teknoloji dünyasının en ilginç adamlardan biri olan Larry Ellison kendisi hakkından şunları diyor:

"Oracle'ı kurduğumda, çalışmaktan zevk alacağım bir ortam yaratmayı amaçlıyordum. Bu benim ana amacımdı. Tabii ki yaşamımı sürdürecek kadar para kazanmayı da istiyordum. Zengin olmayı ise kesinlikle beklemiyordum, hele ki bu kadar zengin olmayı. Demek istediğim, zengin kelimesi bile bunu açıklayamıyor. Bu gerçek dışı bir şey."

Peki Ellison'u bu kadar başarılı ve zengin yapan hayatındaki dönüm noktaları neydi? Gelin hayatını inceleyelim ve cevabı bulalım.

Larry Ellison Kimdir?

17 Ağustos 1944’te New York’ta dünyaya geliyor.

Gerçek babasını hiçbir zaman tanımayan Larry, henüz 9 aylıkken zatürreye yakalanıyor ve annesi onu teyzesi ve amcası ile yaşaması için Chicago'ya gönderiyor, Larry'yi onlara evlatlık veriyor yani.

Yeni evinde sert bir üvey babayla, sürekli tartışarak yaşadığı için mücadeleci ruhunu o zamanlardan ediniyor.

Lisede parlak bir öğrenci olan Ellison, mezun olduktan sonra University of Illinois'e başlıyor. Ancak üvey annesi üniversitedeki ikinci yılında ölünce, Ellison sınavlara giremediği için okuldan atılıyor. Daha sonra şansını Chicago Üniversitesi'nde deniyor, ancak bu kez de sadece bir dönem okuduktan sonra okulu bırakıyor.