Hayatınızı Yöneten Zihinsel Yasalar

Güncelleme tarihi: 4 Kas 2021

Çok çalışmak, azim, vizyon, zeka, beceriler…

Bunların iyi bir hayat, başarı için olmazsa olmaz olduğunu hepimiz biliyoruz. 

Zihinsel yasaların hayatımız üzerindeki büyük etkisinin ise muhtemelen çok az kişi farkında. Zamanın her anına hükmeden yasalar bunlar. 

Öyle ki hayatımızda her şey yolundayken fikir ve eylemlerimiz zihinsel yasalarla uyum içinde. Ama eğer bir şeyler ters gidiyorsa bu yasalara karşı geliyorsunuz demektir. İşte bu nedenle bu yasaları iyi tanımamız hayati önem taşır. 

Peki nedir bu zihinsel yasalar ve nasıl işlerler? Brian Tracy’nin yazdıklarından öğrendiğim ve öğrendikten sonra benim hayatıma çok büyük etkisi olan bu yasaları gelin yakından tanıyalım. 


  1. Kontrol Yasası

Sizin rızanız olmadan, hiç kimse sizin kendinizi değersiz hissetmenize neden olamaz. Eleanor Roosevelt 

Bu yasa, eğer hayatımız bizim kontrolümüz altındaysa, kendimizle ilgili iyi hissedeceğimizi, tam tersine hayatımızın kontrolünü kaybetmiş durumdaysak ise olumsuz duygulardan kurtulamayacağımızı söylüyor. 

Bu yasa psikolojide ise “kontrolün merkezi” teorisi olarak açıklanıyor ve stres, kaygı ve gerilim hislerinin kişinin kendisini kontrol dışı hissetmesiyle başladığını belirtiyor. 

Bu yüzden kararlı olmak, tam olarak ne istediğimizi bilmek ve kimsenin sizin düşünce ve duygularınıza hakim olmasına izin vermemek müthiş bir önem taşıyor. 

Hayatınızın kontrolünün sizde olmadığının farkındaysanız ve nereden başlayacağınızı b