top of page

Hayat Kalitenizi Yükseltmeniz İçin Öneriler

Güncelleme tarihi: 30 Mar 2023

1. Sadeleşin

‘’Sadelik, en yüksek gelişmişlik düzeyidir!’’ Demiş Leonardo da Vinci.

İhtiyacınızdan fazla olanı arzulama isteğinizi sorgulayın sürekli. Sorguladıkça bir yerde dur diyeceksiniz ve hayatınızdaki fazlalıklardan kurtulmaya başlayacaksınız. Ancak bu şekilde esas olana odaklanabilirsiniz.

Sadeleşmeye önce zihninizden başlayın, düşüncelerinizi sadeleştirin. Tercihler arasında boğulduğumuz şu çağda zor olsa da çok fazla karar almaya çalışmayın.

Görüş ve temas alanınızı sadeleştirin. Size fayda sağlayacak kişi ve nesneleri alın alanınıza. Sosyal medyada geçirdiğiniz zamanı azaltın.

Sadeleştikçe daha özgür hissedeceksiniz, stresiniz azalacak ve odaklanabilme yetiniz gelişecek.

2. Erken Uyanın

Sabah erken uyanmanın hem ruhsal hem fiziksel sağlığımıza büyük faydalarının olduğunu kanıtlayan birçok araştırma mevcut.

’’Erken yatıp erken kalkmak, bireyi sağlıklı, varlıklı ve akıllı yapar.’’ demiş Benjamin Franklin.

Gerçekten de hem özel hem iş hayatında başarılı olan kişilere bakın, hemen hemen hepsinin erken uyanma alışkanlığı olduğunu göreceksiniz.

Güne erken başlamak, hem sizi daha dinç yapacak hem de gününüzü verimli geçirmenizi sağlayacak ve hayat kalitenizi bir anda yükseltecektir.

3. Bir Vizyon Edinin

Gelecekte ne ve kim olmak istediğinizin resmi zihninizde net olmalı. Bu sizi daha güçlü, özgüveni yüksek ve daha pozitif bir insan yapar. Gideceğiniz yönü bilmek, yaşama karşı mükemmel bir enerjiyle dolu olmanızı sağlar, başarı ihtimalinizi ve hayat kalitenizi arttırır.

Ancak bir vizyona sahip olmazsanız, muhtemelen sürekli ‘’hayattan zevk almıyorum.’’, ‘’tükenmiş hissediyorum’’ diye söylenmekle geçecektir günleriniz. Yolunu bilmeyen insan tükenmiş hisseder ve hayattan zevk alması çok zordur.

4. Kıyaslamayın

”Kıyaslamak, mutluluğun sonu, memnuniyetsizliğin başlangıcıdır.” diye sevdiğim bir söz var.

Toplumumuzun hastalıklarından olan, sürekli kendini başkalarıyla kıyaslama hali, hayat kalitemizi düşüren büyük sebeplerden birisidir. Kıyaslamak, insan üzerinde baskı oluşturur, bu baskı da kaygı seviyesini arttırır ve özgüveni düşürür. Düşük özgüven ve yüksek kaygı seviyesi ile ne iş ne özel hayatınızda başarıya ulaşmanız çok zordur.

Bu durumda kaliteli bir yaşamın temel şartı: Yalnızca kendi hayatınızla ilgilenmek ve kendinizi dünkü siz ile kıyaslamak olacaktır.

5. Kendinize Yatırım Yapın

İçinde bulunduğumuz belirsizlikler dünyasında yaşınız kaç olursa olsun kendinize yatırım yapmayı bırakmamanız gerekiyor.

Çok okuyun, çok dinleyin, çok araştırın. Daima meraklı ve öğrenmeye açık olun.

İstediğiniz her an ulaşabileceğiniz, birbirinden kaliteli online eğitimler, podcastler, makaleler mevcut internet ortamında. Sosyal medyaya ayırdığınız vaktin yarısını bu tarz gelişim sitelerine ayırsanız dahi büyük bir adım olur.

Ve çok sevdiğim bir söz: ‘’Kendinizi geliştirmeye o kadar çok zaman harcayın ki başkalarının yaptıklarıyla ilgilenmeye ve onları eleştirmeye vaktiniz kalmasın.’’


149 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


Yazı: Blog2_Post
bottom of page