Her Yaşta Genç Beyin İçin 5 Strateji

Güncelleme tarihi: 2 Kas 2021

Kaliteli ve uzun bir yaşam için beyin sağlığı belki de en önemli sağlık unsuru.

Peki siz beyninizin sağlığı için ne yapıyorsunuz?

Ona iyi bakıyor musunuz?

Bu yazımda beyninizi daima genç ve sağlıklı tutmak için yapmanız gereken 5 şeyden bahsediyorum.

Daha Genç Bir Beyin İçin 5 Strateji

Beyin cerrahı ve yazar Sinjay Gupta, son kitabı Keep Sharp-Build a Better Brain at Any Age (Herhangi bir yaşta daha iyi bir beyin inşaa etmenin yolu) isimli kitabında çok ilgi çekici iddialara yer veriyor ve beyin hücrelerini her yaşta yenileyebileceğimizi, yeni hücreler üretebileceğimizi belirtiyor.

Eski araştırmaların bunun tersini savunduğunu biliyorsunuz. Vücuttaki tüm hücre üretiminin gittikçe yavaşladığı, özellikle beyin hücrelerinin yaşlılıkla birlikte daha da çabuk yok olduğu, yaşlandığı, yeni beyin hücrelerinin üretilemediği ve bundan dolayı alzheimer ve bunama gibi rahatsızlıklarının temelinin oluştuğu iddia edilirdi.

Gupta ise tüm bunların tersini söylüyor. Diyor ki; ''Doğru şeyleri yaparsanız beyniniz yeni hücreler yaratabilir ve bu yeni hücreler yeni bağlantılar kurarak daha sağlıklı bir beyne kavuşmanızı sağlar.''

Daha sağlıklı bir beyne kavuştuğumuz zaman daha doğru kararlar alacağımız için de hayatımız kaliteli ve anlamlı bir şekilde uzuyor ve bizi beyin hastalıklarından koruyor.

Peki beyni sağlıklı tutmak için neler yapmak lazım? İşte kitaptan aldığım notlarla Gupta'nın 5 temel önerisi: