top of page

İş Hayatınızın Hangi Evresindesiniz?

Güncelleme tarihi: 30 Eyl 2022

Bence insanların iş hayatı 5 evreden oluşuyor.

Aşağıda isimlerini verdiğim bu evrelerin belirli bir sıralaması yok, yani sıra numaraları kronolojik bir akışı ifade etmiyor.

İnsanlar bir evreden diğerine bu sıralamaya uymadan sıçrayabileceği gibi geri de gidebilir. Hayat karmaşık sonuçta.

Ayrıca bazı insanlar iş hayatlarının tamamını mesela “Teslimiyet” evresinin içinde de geçirebiliyorlar. Bazı diğerleri ise doğrudan ve büyük bir hızla “Bilgelik” evresine sıçrayabiliyorlar.

İş hayatının evreleri şunlar:

1-Yenilgi

2-Teslimiyet

3-Uyanış

4-Uçuş

5-Bilgelik

Bugünkü yazımda bu evrelerin tanımlarını biraz netleştireceğim.

1-Yenilgi:

Bu evredeki insanlar iş hayatında yenilgiye uğradıklarını düşünüyorlar.

Çabalarının bir yere ulaşmadığını, bütün hırs ve istekliliklerine rağmen başarısızlığa mahkum olduklarına inanıyorlar.

Genellikle bu başarısızlıklarının suçlusu olarak kendileri dışında kalan faktörleri görüyor, topluma, yöneticilere, şirketlerine, eğitim sistemine ve hatta ailelerine bile öfke duyuyorlar.

İşin kötüsü bu öfke onların çevreleri ile ilişkisini bozduğu için işleri daha da kötüye gidiyor ve kısır bir döngünün içine düşüyorlar.

2-Teslimiyet:

Teslimiyet evresindekiler yeteneklerinin ve imkanlarının sınırlı olduğunu düşünüyor, zaten iş hayatının fazla önemli olmadığına inanıyor ya da kendilerini inandırıyor, ellerindekiyle yetinmeye, kendilerini başka şeylerle mutlu etmeye karar veriyorlar.

Sanırım “salla başı al maaşı” deyimi bu arkadaşlar için söylenmiş bir söz.

Maalesef iş insanlarının büyük bir çoğunluğunun sürekli olarak bu evrede, bir gün emekli olmanın hayalini kurarak yaşadığını tahmin ediyorum.

3-Uyanış

Uyanış evresindekiler başarılı insanları inceliyor, onlar hakkında araştırmalar yapıyor ve başarılarının sırrını çözmeye çalışıyorlar.

Başarılı insanlardan öğrendiklerini kendi iş hayatlarına uyarlamaya çalışıyor ve aslında kendilerinin onlardan hiç bir eksik yönlerinin olmadığını fark etmeye başlıyorlar.

Uyanış evresinin ileri aşamalarında insanlar kariyerlerini veya girişimcilik planlarını yeniden gözden geçiriyor ve ilerlemek için aksiyonlar almaya başlıyorlar.

4-Uçuş

Bu aşamadaki iş insanları uzaktan izleyenlerin kıskandığı yüksek başarı temposunu yakalamış, kariyerlerinde hızla ilerleyen ya da girişimlerini füze ivmesi ile büyüten kişiler.

Onlar hem başkalarının başarısından aldıkları ilham, hem de sürekli deneysellikleri sayesinde kendi öğrendikleriyle iş hayatında başarının sırlarını keşfetmiş durumdalar.

Başarıları enerjilerini daha da beslediği için yeni atılımlara girişmekten de çekinmiyorlar. Bu da onlar için muazzam olumlu bir kısır döngü yaratıyor.

5-Bilgelik

Bilgelik evresindeki insanlar iş hayatının gerçek kazananları bana kalırsa. (Bu konuda tamamen nesnel olduğumu itiraf ediyorum.)

Onlar kendilerini çok iyi tanıyan, amaçları ve yaşam tarzları konusunda zihinleri tamamen netleşmiş kişiler.

Belki işleri çok büyük değil ama onu mükemmel yapıyor, yaparken çok zevk alıyor ve çevrelerine değer katıyorlar.

İşleri ile özel hayatları arasındaki denge tam anlamıyla oturmuş durumda ve tam anlamıyla mutlu bir hayat yaşıyorlar.


189 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


Yazı: Blog2_Post
bottom of page