Kendinize Düzenli Aralıklarla Sormanız Gereken 3 Temel Soru

Hayatın hızlı akışında meşguliyetimiz ve sorumluluklarımız her geçen gün biraz daha artarken, unuttuğumuz çok şey oluyor.:

Mesela kendimizle yüzleşmek.

Durup o anki hayatımıza dair sorular sormak.

Zordur kendimizle yüzleşmek, sorular sorup cevaplarını aramak. Cesaret ister.

Ama ne zaman kendimize sorular sormaya başlarsak, o zaman hayatımızı değiştirmek ve yoluna koymak için ilk adımı atmışız demektir.

Bu yazımda hayati öneme sahip, kendinize sormaya başladığınızda hayatınızın iplerini elinize almaya başlayacağınız 3 temel sorudan bahsediyorum.


1. Benim "Başarı" Tanımım Nedir?

Ne zaman kendinizi çoğunlukla aynı tarafta bulursanız, durup düşünmenin zamanıdır. -Mark Twain

Çoğumuz başarının tanımını sorgulamak yerine başka insanlardan kopyalarız. Hatta genelde bu tanım bize anne ve babalarımızdan miras kalır. Çünkü kolay olan budur.

Başkalarının fikirlerini körü körüne takip etmek yerine kendinize ait başarı tanımını belirlemek ise ciddi cesaret ister.

Üst düzey yönetici olmayı "başarılı olmak" sayan çok fazla insana rastlarız, çünkü bu bir toplumsal normdur. Ancak "başarı, başkalarının mutluluğuna katkıda bulunmaktır" diyen çok az insanla karşılaşırız.

Havalı bir otomobile sahip olmak ve güzel bir semtte oturmak da eminim ki çoğu insan için başarının tanımıyken, çok azımız için başarı sabahları yataktan heyecanla kalkabilmektir.

Çünkü hepimiz normların baskısı altındayız.

İşin kötüsü, eğer kişisel becerileriniz ve karakterimiz bu normlara uygun değilse başarıya ulaşmamız pek de mümkün olmayacaktır.

Bu yüzden başarının tanımının kişiye göre değişeceği gerçeğini kabullenmemiz ve kendimize şu hayati soruyu sormamız gerekiyor: "Benim başarı tanımım nedir?"

Bu noktada size ilham vermesi için birkaç önemli ismin, çok hoşuma giden başarı tanımlarını da paylaşmak istiyorum:

"Başarı, her denemenizde başarısız olsanız da şevkinizi hiç kaybetmemenizdir." - Winston Churcill
"Çok fazla insan, ne kadar para kazandıklarını ya da birlikte çalıştıkları insanlarla ne kadar başarılı olduklarını ölçer. Bence gerçek başarı ne kadar mutlu olduğumuzla ölçülmelidir" - Richard Branson
“Bana göre başarı, sabah yüzünüzde bir gülümseme ile uyanıp harika bir gün olacağını bilmektir. Yoksulken, üç odalı bir apartman dairesinde altı çocukla birlikte yerde uyurken mutluydum ve başarılı olduğumu hissediyordum.” - Mark Cuban
Başarıyı, kaç kişinin beni sevdiği ile ölçüyorum.” -Warren Buffett
“Başarı, kendinizi sevmek, yaptığınız işi sevmek ve nasıl yaptığınızı sevmektir.” - Maya Angelou
“Öldüğünüzde cenazenizde ne söylenmesini istediğinizi dikkatlice düşündüğünüzde, kendi başarı tanımınızı bulacaksınız.” - Stephen Covey
‘’Gerçek başarı başarısızlık korkusunu yenebilmektir.’’ - Paul Sweeney

Unutmayın, kendi başarı kriterlerinizi kendiniz koyduğunuzda ve başarılı bir hayatın vizyonunu kendi gerçek isteklerinize göre belirlediğinizde hem başarılı olma ihtimaliniz artacak, hem de başarıya doğru yolculuğunuzun kendisi daha keyifli hale gelecek.


2. Bugün Hayatımın Son Günü Olsaydı Ne Yapmak İsterdim?

Steve Jobs’un hayata bakışını ve başarısının sırrını şu sözlerle belirtmişti: "Geçen 33 sene boyunca her sabah aynaya baktım ve kendime: Eğer bugün hayatımın son günü olsaydı, bugün yapmak üzere olduğum şeyi yapar mıydım?' diye sordum ve birkaç gün üst üste cevap hayır olduğunda bir şeylerin değişmesi gerektiğini anladım"

Bu soruyu bir süredir ben de düzenli aralıklarla kendime soruyorum. Ve fark ediyorum ki bu çok güçlü ve beni harekete geçiren bir soru.

Neden biliyor musunuz?

Çünkü güne kendime bu soruyu sorarak başladığımda çok daha anlamlı, verimli ve çok daha doyum sağlamış bir 24 saat geçiriyorum. Çünkü böyle günlerde sevdiklerime daha fazla zaman ayırıyorum, sahip olduklarım için daha fazla şükrediyorum.

Üstelik bu soru, zamanımı da daha etkin kullanmamı sağlıyor. Önemsiz şeyleri görmezden gelebiliyorum. Bana enerji ve mutluluk veren şeylere daha fazla, enerjimi düşüren şeylere daha az zaman harcıyorum.

Anlayacağınız bu soru mucize bir soru.

Kendinize sormaya başladığınızda ne demek istediğimi anlayacaksınız. :)


3. Hangi İnsanlarlayken İyi ve "Kendim Gibi" Hissediyorum?

Çoğumuz çok para kazanmanın ve şöhretin bize asıl mutluluğu getireceğine inanırız.

Ancak psikiyatrist ve eski Harvard profesörü olan Robert Waldinger insan mutluluğu üzerine yaptığı, 75 yıl süren araştırmasında bu tezi tamamen çürütüyor ve sağlıklı ilişkilere sahip olmanın mutluluğun en önemli kaynağı olduğunu ortaya koyuyor.

"Bizleri sağlıklı ve mutlu kılan tek şey iyi ilişkiler." - Robert Waldinger

Evet, Waldinger’in bu araştırması, çevremizde güvenebileceğimiz insanlara sahip olmam