top of page

Kendinize Yapacağınız En Büyük İyilik: Sosyal Zekanızı Geliştirmek!

Güncelleme tarihi: 30 Mar 2023

Kariyeriniz istediğiniz gibi ilerlemiyorsa, her şeyi dört dörtlük yapmanıza rağmen hedeflerinize ulaşmakta güçlük çekiyorsanız, mutlu ve tatmin edici bir özel hayatınız yoksa diğer insanlarla nasıl geçindiğinizi gözden geçirmeniz gerekebilir.

Mesela yeni girdiğiniz ortamlara uyum sağlayabiliyor musunuz?

İnsanlarla işbirliği içinde çalışabiliyor musunuz?

Bir gruba liderlik etme becerilerine sahip misiniz?

Empati yeteneğiniz hangi seviyelerde?

Psikolog Sydney Jourard, hayatımızdaki mutluluklar ve mutsuzlukların, başarı ve başarısızlıkların çoğunun insanlarla iletişimimize bağlı olduğunu söylüyor. Yani sosyal zekamıza.

İnsanlarla kurduğumuz kötü ilişkiler, başarısızlığımızın, sinir ve stresimizin başlıca nedenlerinden anlayacağınız. Hatta bir araştırma, insanların %95’inin işten çıkarılma nedenlerinin yeteneksizlikten değil de zayıf sosyal becerileri yüzünden olduğunu ortaya koymuş. 

Bu durumda kendinize yapacağınız en büyük iyiliklerden birisi sosyal becerilerinizi geliştirmek olmalı. 

Kendinize Ne Kadar Değer Veriyorsunuz? 

Önce bunu sormak istedim, çünkü kendinize verdiğiniz değer ne kadar fazla olursa diğer insanlarla da o kadar iyi anlaşır, sağlıklı ilişkiler kurarsınız.

Şöyle bir düşünün etrafınızdaki insanları. İş ve özel hayatlarında başarılı olan insanlar, gerçekten de kendilerini seven ve kendilerine değer veren, buna bağlı olarak iletişim yönünden çok güçlü insanlardır.

Ancak mutsuz, sürekli şikayet eden, başarısız insanlara baktığımızda bu insanların kendine saygı ve sevgilerinin eksik olduğunu ve çok az insanla iyi geçinebildiklerini, kurdukları ilişkilerin kalıcı olmadığını görürüz.

Çünkü kendini sevmeyen insan başkalarını da sevemez. Kendisiyle anlaşamayan insan başkalarıyla da anlaşamaz. Sonuç olarak diğer insanlarda onlarla iletişimlerini bir yere kadar sürdürürler. 

İnsanlara Ne Verirseniz, Onu Alırsınız

Bir insanın sizi sevmesini mi istiyorsunuz? Önce siz onu sevin, önce siz sevginizi gösterin.

Bir insanın size saygı duymasını mı istiyorsunuz? Önce siz ona saygı duyun.

Çünkü siz ne verirseniz karşılığında onu alırsınız. Birisine kendisini iyi hissettirdiğinizde, o da size karşı güzel davranışlarla bunu karşılığını vermek isteyecektir.

Başkalarının hayatına ektiğiniz her şeyi, kendi hayatınızda biçersiniz. Brian Tracy

Şikayet Etmek, Değerinizi Düşürmekten Başka Bir İşe Yaramaz!

Başarılı insanların, liderlerin, saygın kişilerin hiç şikayet ettiğini gördünüz mü? Ben görmedim.

Onlar şikayet etmezler, çözüm üretirler.

Bir kere şunu unutmayın: En çok neyi düşünürseniz, en çok ne hakkında konuşursanız, en çok neye inanırsanız onu çekersiniz, o şey sizin gerçeğiniz haline gelir.

Şikayet ettikçe, daha fazla şikayet edecek konu bulursunuz. Şikayet etmeyip çözüme odaklandıkça hayatınızdaki sorunlar da bir bir eksilir.

Bir de şunu unutmayın: Konuştuğunuz insanların neredeyse hiçbiri sizin şikayetlerinizle ilgilenmiyor. Evet. Herkes türlü türlü dertlere sahip, herkes bir şeylerle mücadele halinde.

Bu yüzden şikayet etmek yerine daha yapıcı bir konuşma şeklini benimseyin. İlişkilerinizin ne kadar güçlendiğine inanamayacaksınız.

Bir şeyi beğenmiyorsan, değiştir. Değiştiremiyorsan, tavrını değiştir. Şikayet etme. Maya Angelou

Gerçek Bir Dinleyici Olmalısınız

Sağlıklı ilişkiler kurmada belki de en önemli faktör: Karşıdaki insanı dinlemek. Çünkü dinlemek, karşıdaki insana ‘’seni önemsiyorum, o yüzden şu an tüm dikkatim sende’’ demektir. 

İyi bir dinleyici olmanız insanların size olan güvenini arttıracak, onunla olan bağınızı güçlendirecektir.

Bir insanı gerçekten dinlemek, içsel disiplin gerektiren bir iş olduğu için odaklanma ve düşünme yetenekleriniz de geliştirecektir.

Dinlemesini bilenler, ülkeleri fethetmesini bilenlerden daha büyüktür. Benjamin Franklin

Ne dersiniz, sosyal becerilerinizi gözden geçirmenin zamanı gelmiş olabilir mi?


51 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

コメント


Yazı: Blog2_Post
bottom of page