Neden Pfizer'in Covid-19 Aşısı Çözüm Değil ve Ben Hangi Aşıyı Bekliyorum?

Güncelleme tarihi: 4 Kas 2021

Pazartesi günü Pfizer'in Türk girişimci Uğur Şahin'in firması BioNTech ile birlikte geliştirdiği Covid-19 aşısının 3.faz testlerde büyük başarı elde ettiği açıklandı.


Piyasalar bu haberle mest oldu, havayolu firmalarının hisseleri fırladı, petrolün fiyatı yükseldi. Zamanlama olarak da pek manidar olan bu açıklama, ABD yeni başkanı Biden'a da güzel bir hoşgeldin hediyesine dönüştü.


Gelgelelim gerçek durum bu değil.


Pfizer'in aşısı virüse karşı etkin olsa bile (ki testler öyle gösteriyor), diğer tüm mRNA aşılarıyla aynı büyük sorunu paylaşıyor; dağıtımı için derin dondurucu zincirine ihtiyaç var.


Uçaklar, kamyonları ve aşı uygulama merkezlerini -70C derecelik derin dondurucularla donatmazsanız aşı 5 gün içinde ölüyor. Bu son derece pahallı ve kompleks dağıtım ağını yönetebilecek ülke sayısı çok az.


Daha önce de yazdığım gibi, bana kalırsa bu ölçekteki bir salgının virüsü ile başa çıkabilecek tek aşı, yatırımcısı olduğum Inovio'nun geliştirdiği DNA tabanlı aşı.


Bu aşı soğuk dağıtım zinciri gerektirmediği gibi uygulaması da çok kolay. Ayrıca virüs mutasyonlarına da yanıt verebiliyor.<