top of page

Neden Pfizer'in Covid-19 Aşısı Çözüm Değil ve Ben Hangi Aşıyı Bekliyorum?

Güncelleme tarihi: 4 Kas 2021

Pazartesi günü Pfizer'in Türk girişimci Uğur Şahin'in firması BioNTech ile birlikte geliştirdiği Covid-19 aşısının 3.faz testlerde büyük başarı elde ettiği açıklandı.


Piyasalar bu haberle mest oldu, havayolu firmalarının hisseleri fırladı, petrolün fiyatı yükseldi. Zamanlama olarak da pek manidar olan bu açıklama, ABD yeni başkanı Biden'a da güzel bir hoşgeldin hediyesine dönüştü.


Gelgelelim gerçek durum bu değil.


Pfizer'in aşısı virüse karşı etkin olsa bile (ki testler öyle gösteriyor), diğer tüm mRNA aşılarıyla aynı büyük sorunu paylaşıyor; dağıtımı için derin dondurucu zincirine ihtiyaç var.


Uçaklar, kamyonları ve aşı uygulama merkezlerini -70C derecelik derin dondurucularla donatmazsanız aşı 5 gün içinde ölüyor. Bu son derece pahallı ve kompleks dağıtım ağını yönetebilecek ülke sayısı çok az.


Daha önce de yazdığım gibi, bana kalırsa bu ölçekteki bir salgının virüsü ile başa çıkabilecek tek aşı, yatırımcısı olduğum Inovio'nun geliştirdiği DNA tabanlı aşı.


Bu aşı soğuk dağıtım zinciri gerektirmediği gibi uygulaması da çok kolay. Ayrıca virüs mutasyonlarına da yanıt verebiliyor.


Inovio DNA tabanlı aşılar geliştiren küçük bir biyomedikal şirketi. Henüz onaylanmış bir aşıları yok. Inovio'yu Pfizer gibi rakiplerinden farklı kılan yönü devrimsel teknolojisi.


Bir virüsün (örneğin Covid-19) genetik dizilimi yapıldıktan sonra, Inovio'nun SynCo adını verdiği süreç, özel bir bilgisayar algoritmasıyla hedef antijenin DNA dizilimini tasarlıyor ve bunu insan DNA'sının salgılamasını tetikleyen bir plazmidi oluşturuyor.


Küçük bir DNA parçacığı olan plazmid CELLECTRA ismi verilen özel cihazlarla vücuda aktarıldığında insanın DNA hücrelerine nüfus ediyor ve vücudun virüsle savaşması için gerekli antijenleri salgılamasını sağlıyor.


Aynı teknolojinin kanser tümörleri için de kullanılması hedefleniyor. Ki bu Covid-19'dan çok daha büyük ve kalıcı bir pazar aslında. Inovio teknolojisinin en büyük avantajları basitliği, üretim ölçeklenebilirliği ve daha önce de söylediğim gibi oda sıcaklığında saklanabilmesi.


Henüz FDA onayı alamamış Inovio eğer kendisini Covid-19'da ispatlarsa büyük bir devrim olacak.


Önümüzdeki günlerin neler getireceğini heyecanla bekliyorum.

219 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

ความคิดเห็น


Yazı: Blog2_Post
bottom of page