Platon’dan 5 Önemli Hayat Dersi

Güncelleme tarihi: 4 Kas 2021

Fikirleriyle tarihteki en etkili filozoflardan biri olarak kabul gören Platon’dan hepimizin hayatına ışık tutacak 5 önemli hayat dersini paylaşmak istiyorum sizinle.

İyi okumalar.

1. ’’Karmaşadan, cehaletten, korkudan ve aşırı arzudan kurtulan ruh mutlu olur.’’

Karmaşanın da, cehaletin de, korkunun da aşırı arzunun da, had safhada olduğu bir çağın ortasındayız. Bununla birlikte huzursuz, mutsuz, sıkışmış insan sayısının da çok fazla olduğu bir çağ bu. 

Kendimden örnek vermek gerekirse, ne zamanki hayatımdaki fazlalıklardan kurtuldum, ne zaman ki kendimi geliştirmek hayatımın ilk önceliği oldu, ne zaman ki üretimimi tüketimimin önüne koydum işte o zaman hayattan gerçek anlamda zevk alan, zihinsel olarak huzurlu bir insana dönüştüm.

Eğer siz de sıkışmış ve mutsuz hissediyorsanız, önce Platon’un bu önerisine kulak verin derim.

2. ‘’İyi davranışlar bize güç verirken başkalarına ilham kaynağı olur.’’

İnsanlar genelde etrafındakilerin kötü davranışlarından şikayetçi olur, ancak kendileri onların davranmasını istediklerini gibi davranmazlar. 

Cehaletten ve kötülükten mi şikayet ediyorsunuz?

Daha çok okuyun, daha çok öğrenin. Doğru ve faydalı bulduklarınızı yayın insanlara. Bir tweet atın, bir makale paylaşın, bir yayın yapın.

Önce siz ışık olun insanlara, siz parladıkça etrafınız da parlayacak.

Veya vasatlıktan mı şikayet ediyorsunuz?

Önce siz en iyisi olmaya çalışın. İşinizi olağanüstü yapın, kariyerinizle ve karakterinizle baş döndürün, hayallerinizin peşinden koşun. İnsanlar sizi takip etsin, sizin kalitenizden etkilenip sizi rol model alsınlar.

Eğer birini bir şeyi kötü yaptığına ikna etmek istiyorsan, sen iyisini yap. Ancak ikna olup olmadığı konusunda endişelenme. İnsanlar gördüklerine inanırlar. Onlara göster. Henry Thoreau