Salakça Tavsiyeler-1

Güncelleme tarihi: 3 Kas 2021

LinkedIn başta olmak üzere çeşitli sosyal mecralarda ve pek çok kişisel gelişim kitabında gördüğüm en salakça tavsiyelerin arasında hiç şüphesiz şu birinciliği alıyor: "Bırakın öyle finansal varlıklara filan yatırım yapmayı, kendinize ve üretime yatırım yapın!"


Bu önerinin birinci salaklığı kişisel gelişim veya üretime yapılan yatırımla, finansal varlıklara yapılan yatırımların birbirini dışlayıcı olduğu varsayımı.


Yani ya biri, ya öbürü dayatması...


Oysa kendimi örnek vermem gerekirse, hem finansal varlıklara yatırım yapıyorum, hem kendimi geliştiriyorum, hem de durmadan üretmeye devam ediyorum. Allah'ın seçili kulu olmadığıma göre bunları ben yapabiliyorsam herkes de yapabilir.


Aslında bunların bırakın birbirini dışlayıcı olmasını, birbirilerini destekleyen boyutları daha fazla.

İyi bir yatırımcı olmak için öğrendiğim şeyler, üretimlerin (kitaplar, eğitimler, Haddini Aş bülteni) hammaddesini oluşturdukları gibi, risk yönetimi, uzun vadeli düşünme, karar alma gibi alanlarda kendimi geliştirmeme de yarıyorlar.

Ben daha iyi yatırımcı olup da, hayatın çoğu alanında da başarı yakalamayan kimseye rastlamadım.

Tavsiyeyi salakça bulmamın ikinci nedeni ise soyutluğu ve pratik faydadan uzaklığı. Hangi alanda kendime yatırım yapmalıyım, ben maaşlı bir çalışansam üretime nasıl yatırım yapabilirim, bu yatırımları hangi araçları kullanarak yapmalıyım?

Büt