top of page

Sana Kek Yaptım

Güncelleme tarihi: 30 Mar 2023

Hazır 2021'in sonuna doğru geliyorken, çoğumuzu yeni bir yılın hevesli bekleyişi sarmışken sana her sene pişirdiğim, tadı damaklarda kalan, puf puf kabaran nefis bir yılbaşı keki tarifi vermek istedim. Üstelik evdeki malzemelerle kolayca hazırlayabiliyoruz. Ama tarif sadece aramızda kalacak, olur mu? Çünkü sihirli :)


Malzemeleri karıştırmak için oldukça derin bir kaba ihtiyacın olacak. Çünkü malzemeyi bol kullanacağız, karıştırırken oraya buraya sıçramasın. Bu derin kabın ismi "zihin" olsun. Kafanı mı karıştırdım? Bekle, bu daha bir şey değil.


Gelelim tarifimize.. Malum öncelikle 3 yumurta kırarak başlıyoruz. Tabi biz yumurta yerine hayal kırıklıklarımızı kullanacağız. Seni geçmişte kıran, üzen, yıpratan ve seni hayal kırıklığına uğratmış 3 olay ne ise, güzelce kırıp kabımıza boşaltıyoruz. Dikkat et, kabuk kalmamış olsun. Bazen hayal kırıklıkları görünmez kabuklarla dolu olabiliyor.


Sıra şekerde.. Yumurtaların, pardon hayal kırıklıklarının üzerine, 1 su bardağı şeker yerine bu olaylar sonucunda fark ettiklerini, sana verdiği mesajları ve seni güçlendiren öğrenmişlikleri ekleyip karıştırma teliyle hızlıca çırpıyoruz. Karışım yeni bir kıvam alacak. Yalnız unutma, tatlar birbirine iyice karışana kadar çırpıyoruz!


Üzerine 1/2 su bardağı yağ, 1 su bardağı süt dökeceğiz. Bu sıvı kısmı için önerim zamanın ve yaşadıklarımızın hızlıca akıp gittiğini, bir daha bugün olmayacağını ve akışta kalmanın iyileştirici gücünü fark edip, bu hafifletici düşünceleri kek karışımına katman. Süt yerine kullandığımız bu düşünceler kekin tadını yumuşatacak. Yine çırpma teliyle ama bu kez hafifçe karıştırman yeterli.


Artık sıra unumuzu eklemeye geldi. Karışımımıza un yerine "önümüzdeki yıl kim olmak istediğimizi" hayal edip bu hayale bizi ulaştıracak hedefleri döküyoruz. Unu, yani hedefleri elekten geçirerek eklersen kek daha çok kabarır. Hem unun miktarı hem de elemek önemli, karışımın alacağı kadar (yapabileceğimiz kadar) dökeceğiz. Çok yüklenmiyoruz keke.


Hedefleri de koyduysak iyice bir karıştırıp vanilin yerine tat verici olarak 1 paket doğal güçlerimizden katıyoruz. Hedeflere ancak doğal güçlerimizi kullanırsak ulaşabiliriz. Normalde vanilin kullanmıyorsan bile bu tarife ekle.


Kıvam arttırıcı olan kabartma tozumuz ise başarısızlıklarımız ve hatalarımız. Öyle ya onlar olmadan biz nasıl şekil alacağız, değil mi?


Sonra neli kek seviyorsan ek malzemeleri koy. Burası sana kalmış. Ben kuru meyveli ve cevizli kek seviyorum. O nedenle meyve olarak anlamlı ilişkiler kurmayı, ceviz yerine pes etmemeyi koyuyorum.


Hepsini son bir karıştırıp 180 derecede önceden ısıttığınız fırında 40 dakika pişir. Fırının önceden ısınmış olması, yani senin birazdan fırından mis gibi kokular yayacak "yeni haline" zihinsel olarak hazırlanmış olman, en önemli kısım.


Yılbaşı kekin yaklaşık 40-45 dakikada pişmiş olacak ama sen arada bir kontrol et. Eğer iyice kabarıp rengi de değiştiyse fırından çıkarabilirsin. Şimdi kekin demlenmesine izin verme zamanı.


Hepimizin arada bir durmaya, demlenmeye ihtiyacı var çünkü. İnsan bazen bu yeni halini hemencecik kabul edemeyebiliyor. Kekin olgunluk kıvamına gelmesi için sabretmeyi ve beklerken yaydığı muazzam kokunun keyfini çıkartmayı bilmek gerek!


Sonrası mı? Afiyetle dönüşümümüzün tadını çıkartıyor, sevdiklerimizle paylaşıyoruz.

Harika bir deneyim olsun senin için,


Sevgiler

Pınar


1.029 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Bình luận


Yazı: Blog2_Post
bottom of page