Spotify’in Geleceğine Yatırım Yapıyorum

En son güncellendiği tarih: 9 Kas 2020

Bazı okuyucularımdan gelen yoğun talep üzerine her hafta yatırım yaptığım varlıklardan birisi ile ilgili detaylıca paylaşımlar sunmaya karar verdim. 

Eğer bir aksama yaşamasam her Çarşamba sabahı bu makalelerimle karşılaşacaksınız.

(Önemli Not: Lütfen yazdıklarımın asla bir yatırım tavsiyesi olmadığını, sadece kendi yatırım mantığımı paylaştığımı unutmayın. Her yatırımcı kendi araştırmasını kendisi yapmalıdır.)

Son dönemde hisse senetlerini satın almaya başladığım şirketlerden birisi Spotify.

Bugün hem neden bu şirkete yatırım yaptığımı, hem de Spotify’in parlak geleceğini oluşturacağına inandığım temel yapı taşlarını özetlemeye çalışacağım.

Müzik pazarını kökten değiştiren bu şirketin inovasyonlarının ve stratejilerinin, yatırım yapmayı düşünmesiniz bile, ilginizi çekeceğini umuyorum.

Temel Bilgiler:

Spotify İsveç’ten çıkıp global dijital müzik pazarını fetheden çok başarılı bir aplikasyon.

Bugün 113 milyon aboneye ve 248 milyon aylık aktif kullanıcıya sahip olan Spotify üzerinden 50.000.000 civarında şarkıya ulaşabiliyorsunuz.

Spotify müzik streaming hizmetlerinde %36’lık pazar payı ile, en yakın rakibi olan Apple Music’in 2 katı büyüklüğe sahip bir pazar lideri. Apple’den sonra Amazon (%13), Tencent (%10) ve Google (%5) ile sıralanıyorlar.


Halka açık olan şirketin piyasa değeri 26.5 Milyar$ civarında.

Benzer bir işi film alanında yapan Netflix’in piyasa değeri ise 153 Milyar$’a yakın.

Yıllık cirosu 6Milyar$’lara ulaşan Spotify, ilk kez 2019 3. Çeyrekte 50 Milyon Euro civarında kar yazabildi. Daha öncesi dönem ise çoğu teknoloji startupında olduğu gibi zarar eden yıllarla dolu.

Streaming Pazarı Çok Hızlı Büyüyor:

Akıllı cep telefonları, geniş bant internet ve bulut gibi teknolojiler son 5-10 yıllık dönemde insanların medya tüketimlerini kökten değiştiriyorlar.

Artık insanlar medya ürünlerini satın almak yerine, diledikleri içeriğe, diledikleri zaman ulaşabilecekleri aplikasyonlara üye olmayı tercih ediyorlar.

Netflix’in film, Spotify’in ise müzik alanında öncü olduğu bu servislere verilen genel isim “streaming”. Ayrıca 5G’nin yaygınlaşması ile birlikte dijital oyunlarda da streaming girişimlerinin hızlandığını göreceğiz. Nitekim Amazon, Apple ve Google gibi firmalar bu alana uzun zamandır yatırım yapıyorlar.

Yıllık ortalama büyüme oranlarını aşağıda gördüğünüz streaming hizmetlerinin 2019’daki toplam pazar büyüklüğünün 89 Milyar$ olduğu tahmin ediliyor. Yıllık ortalama %35’lik büyüme ile pazarın 2024’de 390 Milyar$’lık dev bir büyüklüğe ulaşacağı öngörülüyor.

Müzik streaming pazarın

n da önümüzdeki dönemde %32’lik yıllık büyümeler yaşayacağı tahmin ediliyor.

Pazar payı kompozisyonunun değişmemesi durumunda Spotify cirosunun 2024’de 20 Milyar doları geçebileceğini düşünüyorum. 

Airpod’un Etkisi:

Yukarıdaki pazar büyüklüğü değişimlerinde Apple’in piyasaya sürdüğü Airpod gibi kablosuz kulaklıkların etkisini hesaba tam olarak katmak oldukça zor.

Eğer aranızda Air

od kullananlar varsa, bu ürünü kulağınızdan neredeyse hiç çıkaramadığınızı tahmin ediyorum.

Bu tür kulaklıkların bendeki etkisi içerik dinlemeye ayırdığım vaktin, içerik izlemeye ya da okumaya ayırdığım vakti geçmeye başlaması oldu.

Şu anda Spotify gibi aplikasyonlara ayırdığım vakit, Youtube ve Netflix gibi film platformalarına ayırdığım vakti çok geçiyor. Arabada, yürürken, spor yaparken ve hatta çalışırken bile sürekli olarak dinlediğim bir şeyler var.

Podcastlerin İnanılmaz Yükselişi

Peki ne mi dinliyorum?

Elbette müzik tüketimim yoğun. 50.000.000 şarkıya kolayca ulaşabildiğim Spotify’in müzik tüketimimi artırdığı kesin.

Ama belki ondan da yoğun olan tüketimim podcastler.

Özellikle teknoloji, yatırımcılık ve girişimcilik konusunda çok sayıda podcast kanalına üyeyim ve bunları da Spotify üzerinden dinliyorum.

Podcast ülkemizde henüz emekleme aşamasında bir medya aracı. Ama dünyadaki podcast istatistikleri inanılmazlar.

Şu anda 850.000 civarında Podcast kanalının olduğu ve bunlara 30.000.000’un üzerinde bölüm yüklendiği tahmin ediliyor.

Sırf Apple Podcast üzerinden 525.000 podcast ka