Teslimiyet Evresini Nasıl Yönetmelisiniz?

En son güncellendiği tarih: 9 Kas 2020

Geçen hafta yayınladığım “İş Hayatınızın Hangi Evresindesiniz?” başlıklı makalenin 2. devam yazısı ile karşınızdayım.

Bugün iş hayatındaki 5 evreden birisi olan “Teslimiyet” evresinin üzerinde duracak, bu evrede sizleri nasıl risklerin ve fırsatların beklediğini, neler yapmanız ve nelerden kaçınmanız gerektiğini anlatmaya çalışacağım. 

Teslimiyet

Teslimiyetin iki şekli var.

Birincisi bilinçli teslimiyet.

Bilinçli şekilde teslim olan insanlar için iş, hayatlarını sürdürebilmeleri gelir sağlayan bir araç sadece.

Onların esas motivasyonu iş dışındaki dünyalarında.

Aileleriyle geçirdikleri zaman, hobileri, seyahatleri onlar için esas önemli meseleler. İş sadece bunları finanse edebilmek için bir zorunluluk.

Bilinçli olarak rutin, misyonsuz, amaçsız ve hırslardan uzak bir iş hayatına teslim olanlara saygı duyuyorum.

İş hayatının insanların öncelik listesinde yer almaması gayet anlaşılır bir durum. Yeter ki bu konuda gerçekten bilinçli bir karar vermiş olsunlar.

Teslimiyet evresindeki ikinci grup insan ise kendisini çaresiz hissettiği için beyaz bayrağı çekmiş olanlar.

Çaresizlik duygusunun temel nedenleri arasında atılım yapmak için gerekli parasal birikimin olmaması, ne iş yapmak istediğini bilmemek, kendi beceri ve yeteneklerine olan güvensizlik gibi faktörler ön plana çıkıyorlar.

Tabii tembellik ve korkaklık gibi nedenler de var biraz önce sıraladığım somut endişeleri güçlendiren.

Peki çaresizlik duygusundan dolayı sevmediği bir işte çalışmaya mahkum olan insanların oyun planı ne olmalı? Ne yaparlarsa bu duygudan kurtulur ve harekete geçebilirler?

İşte size bir kaç öneri:

1- Bu Hayata Sadece Bir Kez Geldiğinizi ve Ömrünüzün Kısa Olduğunu Hatırlayın

Hayatın en kaçınılmaz gerçeği bir gün ölecek olmamız.

Yeryüzünde bize tanınan yaşam süresi oldukça kısa. Bu süreyi en iyi şekilde değerlendirmek ya da hoşlanmadığımız bir hayata teslim olmak ise tamamen bizim kontrolümüzde.

Gelin bu konuda Apple’in kurucusu Steve Jobs’a kulak verelim:

On yedi yaşındayken şöyle bir şey okumuştum. “Her gününü hayatının son günüymüş gibi yaşarsan, günün birinde haklı çıkarsın.Bu cümle beni çok etkilemişti. Ve o günden bu yana, yani 33 yıldır, her sabah aynaya bakıp kendime hep şunu sordum:”Eğer bugün hayatımın son günü olsaydı, bugün (normalde) yapacağım şeyleri yapmak ister miydim?Uzun süre art arda ‘Hayır’ yanıtını verdiğimde bir şeyleri değiştirmem gerektiğini anladım.İnsanın kısa süre içinde öleceğini bilmesi, yaşantısına damga vuracak kararlar vermesi açısından büyük önem taşır.Çünkü her şey, tüm dış beklentiler, gururlar, küçük düşme ya da başarısızlık korkuları, tüm bunlar ölüm karşısında değerlerini yitirir. Yalnızca ölümdür önemli olan.

Siz de bir gün öleceksiniz.

Size bahşedilen şu sayılı günlerin hakkını vermeye ve dilediğiniz hayatı yaşamaya odaklanın. Bu düşünce sizi teslimiyet duygusundan uzaklaştıracak, güne daha yüksek bir enerji ile başlamanızı sağlayacaktır.

2-Daha Parlak Bir Geleceğin Hayalini Kurun

Teslimiyet duygusunu yaşayan insanlarda sıkça rastladığım bir sorun var: Parlak bir geleceğin hayalini bile kurmuyorlar.

Kusura bakmayın ama parlak bir geleceğin hayalini bile kurmuyorsanız öyle bir hayata layık da değilsiniz demektir. Hayal kurmayan, geleceğe inancı olmayan insanların fasit dairelerini kırıp atılım yapacak enerjiyi kendilerinde bulmaları asla mümkün değil.

Önce hayaller ölür, sonra insanlar. Shakespeare

Gelecek hakkında olumlu ve güçlü hayallere sahip olmak insanda “yaratıcı gerilim” yaratır.

Yaratıcı gerilim bizi mutsuz eden bugünkü durumla hayal ettiğimiz gelecek arasındaki boşluğu aşmamız için gerekli enerjiyi sağlayan gerilmiş bir yaya benzer.

En büyük işler, büyük hayal sahibi insanlarca başarılmıştır. William Russel

Hemen bugün gelecek hayalleri kurmaya başlayın.

Bu hayallerinizin gerçekçi olup olmadığını asla kafaya takmayın.

Geleceğinizi ne kadar detaylı tarif ederseniz, o hayale yürümek için gerekli aksiyonları alma ihtimaliniz o kadar artar.

Ve siz aksiyon aldıkça o en olmaz gözüken şeyler bir süre sonra olur hale gelecektir.

3-Çaresiz Hissettiren Konuların Üzerine Gidin

Mesela sorun risk alacak bir birikiminizin olmaması ise, biran önce para biriktirmeye başlayın. Kullanmadığınız her şeyi satarak nakite dönüştürün. Ayrıca olası parasal destek kaynaklarını araştırmayı ve bu kaynaklardan yararlanmak için gerekli hazırlıkları yapmaya başlayın.

Tutumluluk bütün erdemleri içinde barındırır.