Uzun Vadeli Davranmanın Pratik Sırrı

Güncelleme tarihi: 4 Kas 2021

Her türlü kişisel dönüşüm girişimin gelip dayandığı kritik başarı faktörü, uzun vadeli düşünme ve uzun vadeli davranma kararlılığı.

İyi ilişkiler kurmaktan, başarılı girişimleri ortaya çıkartmaya, fit bir vücudu geliştirmekten, başarılı yatırımlar yapmaya kadar her şey uzun vade oyuncularının kazandığı müsabakalar.

Sorun şu ki, ne uzun vadeli düşünmek , ne de uzun vadeli davranmak insan doğasına pek uygun değiller.

Kararlarımızdaki asıl belirleyici güç olan ve beynimizin büyük bir kısmını oluşturan limbik sistemimiz, kısa vadeli ödülleri uzun vadeli mücadele gerektiren şampiyonluklara tercih edecek şekilde tasarlanmış maalesef.

Peki bu tasarım sorununu aşmanın ve uzun vadeli davranmanın, dünkü yazımda bahsettiğim “İrade Terbiyesi"nden daha pratik ve kolay uygulanabilir bir çaresi var mı?

Evet var tabii.

Buyrun anlatıyorum.

Uzun vadeli hedeflerin temel zorluğu, hemen hemen her zaman bizi kısa vadede acı veren ya da zevkten mahrum eden deneyimlere maruz bırakmaları.

Mesela düzenli kitap okumanın uzun vadeli yararları saymakla bitmez. Bunu yadsıyacak pek kimsenin de çıkacağını sanmıyorum. Ama yine de pek az insan kitap okumayı düzenli bir alışkanlık haline getirir.

Çünkü kitap okumak kısa vadede televizyonun karşısına geçip Netflix üzerinden tembelce dizi izleme zevkinden mahrum kalmak anlamına gelir.

Ve tabii kitap okuma kasları gelişmemi