top of page

Yangınlar Sırasında Muhalefet Ne Yaptı?

Güncelleme tarihi: 26 Ağu 2021

Siyaset uzmanı değilim ama 3 tip Türk seçmeni olduğunu düşünüyorum.

1-İdeolojik/Etnik Oy Verenler: Kendi benimsedikleri ideolojinin en güçlü temsilcisine sunduğu iktidar değer önermesine neredeyse hiç bakmadan oy verenler. Bu kitlenin tercihleri hiç değişmiyor ve partilerin kemikleşmiş tabanlarını temsil ediyorlar.

2-Sadece İktidar Gitsin Diye Oy Verenler: 20 yıla yaklaşan AKP iktidarının gitmesini birinci öncelik olarak gören ve her seçimde ince koalisyon hesaplarının ışığında farklı partilere oy verenler. (Bir dönem HDP'ye oy veren CHP'liler gibi.)

3-Yeni Değer Önermesi Bekleyenler: Oy verecekleri partinin neler önerdiğini, kendi hayatlarını nasıl değiştireceğini ve neleri mevcut iktidardan ve diğer partilerden daha iyi yapacağını inceleyerek karar verenler.

Ki yine sadece gözlemlerime dayanarak söyleyebilirim ki bu kitlenin büyük bir bölümünü bir gelecek endişesi taşıyan gençler, yani Türkiye'nin geleceği oluşturuyor.

Şu andaki muhalefet partilerine baktığımda tamamının 1. ve 2. maddedeki seçmen kitlesine seslendiklerini, ama 3. maddedeki kitleye hemen hiç hitap etmediklerini görüyorum.

Örneğin orman yangınlarında hükümetin yanlışlarını bolca anlatan ve THK'nın Atatürk tarafından kurulmuş olmasını ön plana çıkaran CHP'nin 1. ve 2. maddedeki kitlelere göz kırptığını gördük. Ama kendilerinin iktidarı durumunda neleri farklı yapacaklarını ne duyduk, ne de sahada pratik uygulamalarda gözlemledik.

Yanan yerlerin yapılaşmaya açılmasını engellemek için ne yapacakları konusunda hamasi söylemler dışında somut bir şey dinlediniz mi?

Yanan yerlerin haritaları ve fotoğraflarından oluşan, herkesin internet üzerinden izleyip denetleyebileceği açık ve şeffaf bir dijital arşiv kurma projesi başlatıldı da ben mi haberim yok mesela? Oysa bugün en büyük dertlerimizden birisi şeffaflık değil mi?

Ya da çoğuna CHP'li belediyelerinin hakim olduğu yangın alanlarından koordineli ve tek merkezden yönetilen bir bilgi akışına rastladınız mı afet sırasında? Oysa bugünün teknolojileri ve binlerce CHP üyesinin cep telefonlarından gelecek verilerle bunu yapmak oldukça kolaydı. Ve en büyük dertlerimizden birisi ortada özgür medyanın kalmamış olması değil mi?

Ben karşımda zımba gibi bir muhalefet görmek istiyorum şahsen. Kendi yaratıcı uygulamaları ile ses getiren, teknolojiyi çok etkin bir şekilde kullanarak iktidarın kendilerine yarattığı zorlukları aşan, topluma daha iyi bir gelecek için ümit aşılayan süper çalışkan bir muhalefet.

Benim gibi Türkiye'nin de buna ihtiyacı var.

Şimdilik muhalefetin güvendiği şey AKP'nin iktidar yorgunluğunu sayesinde 1. ve 2. kitledeki seçmenleri kolayca ikna edebilecekleri ve 3. kitlenin de mecburen kendilerine oy vereceği.

Haklı olabilirler elbette, bu şekilde de kazanılabilir seçim. Ben siyasetten fazla anlamam.

Ama bu şekilde iktidara gelecek bir muhalefetin geleceğimizi aydınlatacak bir iktidar olacağına ben ikna olamıyorum.

Peki ya siz oluyor musunuz?

62 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


Yazı: Blog2_Post
bottom of page