Yangınlar Sırasında Muhalefet Ne Yaptı?

Güncelleme tarihi: 26 Ağu 2021

Siyaset uzmanı değilim ama 3 tip Türk seçmeni olduğunu düşünüyorum.

1-İdeolojik/Etnik Oy Verenler: Kendi benimsedikleri ideolojinin en güçlü temsilcisine sunduğu iktidar değer önermesine neredeyse hiç bakmadan oy verenler. Bu kitlenin tercihleri hiç değişmiyor ve partilerin kemikleşmiş tabanlarını temsil ediyorlar.

2-Sadece İktidar Gitsin Diye Oy Verenler: 20 yıla yaklaşan AKP iktidarının gitmesini birinci öncelik olarak gören ve her seçimde ince koalisyon hesaplarının ışığında farklı partilere oy verenler. (Bir dönem HDP'ye oy veren CHP'liler gibi.)

3-Yeni Değer Önermesi Bekleyenler: Oy verecekleri partinin neler önerdiğini, kendi hayatlarını nasıl değiştireceğini ve neleri mevcut iktidardan ve diğer partilerden daha iyi yapacağını inceleyerek karar verenler.

Ki yine sadece gözlemlerime dayanarak söyleyebilirim ki bu kitlenin büyük bir bölümünü bir gelecek endişesi taşıyan gençler, yani Türkiye'nin geleceği oluşturuyor.

Şu andaki muhalefet partilerine baktığımda tamamının 1. ve 2. maddedeki seçmen kitlesine seslendiklerini, ama 3. maddedeki kitleye hemen hiç hitap etmediklerini görüyorum.

Örneğin orman yangınlarında hükümetin yanlışlarını bolca anlatan ve THK'nın Atatürk tarafından kurulmuş olmasını ön plana çıkaran CHP'nin 1. ve 2. maddedeki kitlelere göz kırptığını gördük. Ama kendilerinin iktidarı durumunda neleri farklı yapacaklarını ne duyduk, ne de sahada pratik uygulamalarda gözlemledik.

Yanan yerlerin yapılaşmaya açılmasını engellemek için ne yapacakları konusunda hamasi söylemler dışında somut bir şey dinlediniz mi?

Yanan yerlerin haritaları ve fotoğraflarından oluşan, herkesin internet üzerinden i