Zihninizi Doğru Kullanıyor musunuz?

Güncelleme tarihi: 5 Kas 2021

Sürekli hatırlanması gereken bir gerçek: Gelecekteki nasıl bir hayat yaşayacağımız, büyük ölçüde bugün zihnimizi nasıl kullandığımıza, onu ne ölçüde kontrol altına aldığımıza bağlı. 

Doğru kullanılan, bizim kontrolümüz altındaki, güçlü bir zihin, bizi istediğimiz her şeye ulaştırabilir.  Yanlış kullanılan zihin ise hayatımızı karartabilir.

Bu yazımda, Brian Tracy’nin ‘’Maksimum Başarı’’ kitabından aldığım notlardan da faydalanarak zihnimizin ustası olmak için neler yapabileceğimizden bahsediyorum. 

Kontrolü Ele Al 

Kararlı olmanın, tam olarak neyi istediğimizi bilmenin bizim için ne denli önemli olduğunun birçoğumuz farkında bile değiliz.

Hayatımızı kontrol altına almak içsel bir disiplinden, kendimizi iyi tanımak, doğru davranmak ve düşüncelerimize hakim olmaktan geçiyor. Ancak bu şekilde mutlu, başarılı ve kendine güvenen biri olabiliriz.

Kontrolü başkalarının eline verdiğimizde, yani başkalarının istediği şekilde düşündüğümüzde ve davrandığımızda ise çaresiz, huzursuz ve değersiz hissederiz. 

Sizin rızanız olmadan, hiç kimse sizin kendinizi değersiz hissetmenize neden olamaz. Eleanor Roosevelt

Şunu düşünmeliyiz: Hangi durumlarda kendimizi olumlu ve kontrol içinde, hangi durumlarda tam tersi hissediyoruz?

Sonrasında bizi strese ve çaresizliğe sürükleyen etkenleri kontrol altına alabilmek için neler yapabileceğimiz üzerine düşünmeli ve hepsinden bir şe