top of page

Hayatımızda Temizlik Zamanı: Via Negativa

Güncelleme tarihi: 5 May 2023

Via Negativa, bir problemin çözümünü; hayatımıza yeni şeyler ekleyerek değil, bizi negatif etkileyen şeyleri çıkararak bulmayı hedefleyen bir zihinsel modeldir.


Steve Jobs bu zihinsel modelin güçlü uygulayıcılarından.


Apple'a CEO olarak döndüğünde, yeni bir ürün yaratmadan önce düzinelerce mevcut ürünü öldürdü. Ve şirketi en iyi yaptığı şeye odakladı.


Daha sonra fiziksel klavyeyi telefonlardan kaldırarak cep telefonu tarihinin en büyük sıçramalarından birini yaptı .


Ve özel hayatında, her gün aynı şeyleri giyerek giyimle ilgili tüm karar verme zorunluluğunu devre dışı bıraktı.


Seçenek bolluğunun bizi ne denli yorduğunu, doğru karar almamızı nasıl sekteye uğrattığını Bolluk Paradoksu kitap özetinde detaylıca konuşmuştuk.


Via Negativa İle Hayatı Basitleştirin!


Biz insanlar hayatımızı iyileştirmek / kendini geliştirmek mevzu bahis olduğunda, yeni beceriler elde etmeye odaklanırız.


Yeni bir yetkinlik öğreneyim, ek bir alışkanlık kazanayım ya da en basitinden iyi bir kitap okuma lambası satın alayım..


Hayatta bir sorunu çözmek istediğimizde, genelde ek çözümler ararız:


Sağlığınızı iyileştirmek ister misiniz? Vitaminlere yüklenin.

Daha üretken olmak ister misiniz? Yeni bir verimlilik uygulaması daha yükleyin.

Proje başarısız mı? Daha fazla kaynak atayın.


Bu düşünce tarzı çoğumuza doğal geliyor.


İşe yaramaz mı? Yarayabilir, ancak çözüm daha yüksek bir maliyet ve farklı fedakarlıklar getirir.


Ve bazen de bu yöntem başarısız olur; çünkü sizi sorunun temel nedeninden uzaklaştırmaz.

Oysa kişisel gelişim ve problem çözme konusunda daha az tartışılan ve aynı derecede güçlü olabilecek bir yaklaşım var: Via Negativa Zihin Modeli Via Negativa terimi, Latince'de "olumsuz yol" anlamına gelir.


Bu zihin modeli, kişisel gelişim ve büyümenin;


hayatımıza yeni beceriler / kitaplar / eğitimler eklemekten öte,

bize zarar veren unsurları belirleyip hayatımızdan çıkarmakla sağlanabileceğini vurgular.


Yani bir sisteme, projeye veya hayatınıza katacak şeyler aramak yerine ortadan kaldıracak bir şeyler arıyorsunuz.

Via Negativa Modelini Hayatımıza Nasıl Uyarlarız?


Birkaç temel yaşam alanından örnek vereyim, böylece gözünüzde daha kolay canlanacak.


Sağlık:


Diyetinize yalnızca sağlıklı yiyecekler eklemeye odaklanmak yerine, sağlıksız yiyeceklerin tüketimini ortadan kaldırmaya veya azaltmaya öncelik verin.


İşlenmiş gıdaları, şekerli içecekleri ve gereksiz atıştırmaları keserek, genel sağlığınızda muhtemelen daha önemli bir iyileşme göreceksiniz.


Mutlaka filanca undan, falanca ödem sökücü ile hazırlanmış yiyeceklere binlerce TL ödemeniz gerekmiyor!


Üretkenlik:


Üretkenliği artırmak için çevrenizdeki dikkat dağıtıcı unsurları ortadan kaldırmaya odaklanın. Çalışma alanınızı gereksiz eşyalardan arındırın, açık internet sekmelerinizin sayısını sınırlandırın ve çalışma saatlerinde telefonunuzdaki bildirimleri sessize alın.


Dikkat dağıtıcı unsurları ortadan kaldırarak, derin çalışma ve konsantrasyon için daha elverişli bir ortam yaratırsınız. İlişkiler:


İlişkilerinizi güçlendirmek için olumsuz etkileri olan, zehirli insanları hayatınızdan çıkarın. Kendinizi, sizi yükselten ve büyümenizi teşvik eden destekleyici, pozitif kişilerle çevreleyin.


Çevrenizden mutlu değilseniz, mutlaka yeni birilerini hayatınıza katmanız gerekmiyor.

Önce içerideki çöplüğü temizlemek gerek!

Kişisel Gelişim:


Kendimi nasıl geliştirebilirim, ne okumalı, hangi eğitimi almalı.. Bugün bu soruların tam cevaplarını bulamadığından gelişim yolculuğunu erteleyen o kadar çok insan var ki..


Oysa yapmamız gereken öncelikle şu: İlerlemenizi engelleyen, gelişiminizi sekteye uğratan hangi düşünce kalıplarınız ve alışkanlıklarınız var?

Nelerden kurtulursanız, gelişiminiz için büyük adımlar atmış olursunuz?


Örneğin; kendinizle sürekli olumsuz konuşma alışkanlığınız varsa, dilediğiniz kadar kursa ve eğitime katılın, bu alışkanlıktan vazgeçmeden ilerleyemezsiniz.


***


Via Negativa zihin modeli ile hayatınızı basitleştirebilir, refahınızı artırabilir, kişisel gelişim ve başarıya yönelik daha odaklı bir yol oluşturabilirsiniz. Düşünsenize, daha azını yaparak daha fazlasını başaracaksınız Unutmayın:

Gelişim her zaman hayatınıza daha fazlasını eklemek değildir. Bazen en önemli kazanımlar, hayatınızdan çıkardıklarınızdan gelir.

 

📮 Size Nasıl Destek Olabiliriz?


1) Haddini Aş Kulübü: Kendinize 1 yıl sürecek profesyonel bir gelişim yolculuğu hediye etmek isterseniz; içinde mentorluk seansları, eğitim ve seminerler, okunacak / izlenecek kaynaklar, size özel videolar sunduğumuz bir toplululuğun parçası olabilirsiniz. Haddini Aş Kulübü ile ilgili daha fazla bilgi burada.


2) Kitap Ekspresi: Uluslararası bestseller olmuş, çoğu Türkçe'ye çevrilmemiş kişisel gelişim ve iş kitaplarının ana fikirleri ve en önemli ipuçları özetlediğimiz; Kitap Ekspresi'ne katılmak isterseniz buradan üyeliğinizi başlatabilirsiniz.


3) Mentorluk: Eğer kariyerinizde ya da girişiminizde büyümeye ihtiyacınız varsa ve bir akıl hocasının desteğini almak isterseniz, mentor olarak da size yardım etmeye hazırız. Mentorlukla ilgili detaylı bilgi burada.


1.753 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Opmerkingen


Yazı: Blog2_Post
bottom of page