Şampiyonlardan Verimlilik Dersleri

Güncelleme tarihi: 18 Oca

Yazının Konusu: Verimlilik, hem iş hem de özel hayatımızda en çok ihtiyaç duyulan ve haliyle en çok tartışılan konulardan birisi. Bir insan ne kadar zeki ya da yetenekli olursa olsun, verimli bir çalışma hayatına sahip değilse, kariyer yolculuğunda başarıyı yakalaması ve kaliteli bir sosyal hayat sürmesi çok zor. Oysa bir insan verimli olmanın formülünü bulmuşsa ve bunu hayatına uygulayabiliyorsa, başarılarla dolu bir hayatın kapılarını aralamış demektir.

Bugünkü verimlilik tavsiyesi yatırımcılığın şampiyonu Warren Buffet'dan geliyor.1. Warren Buffett: Yok Etmenin Gücü


Şu an net serveti 87,3 milyar dolar olan, iş adamı ve hisse senedi yatırımcısı Buffet, uzunca bir süredir dünyanın en zenginleri listesindeki yerini kimseye kaptırmıyor ve gelmiş geçmiş en iyi yatırımcı olarak görülüyor.

Öyle bir adam ki Buffett, kendisiyle bir öğle yemeği yiyebilmek için 3 milyon dolar verenler var. Düşünebiliyor musunuz?

Peki Buffett’in başarısının altında sizce ne yatıyor olabilir?

Kendisi her başarılı insan gibi çok çalışkan, çok okuyor ve çok azimli birisi. Ancak onu olağanüstü başarılı yapan bir yöntemi var ve bu yöntemini, 10 seneden uzun süredir özel uçağının pilotluğunu yapan Mike Flint anlatıyor.

Bu yöntem, Buffett'ın 1970’lerden beri uyguladığı 25/5 yöntemi.

25/5 Yöntemi Nedir?

Bir gün Flint ve Buffet sohbet ederlerken Flint artık dayanamıyor ve uzun süredir merak ettiği bir konuyu, başarısının altında neyin yattığını soruyor Buffett’a.

Bunun üzerine Buffett, Flint’in eline kağıt kalem veriyor ve beş yıl içerisinde başarmak istediği 25 şeyi yazmasını istiyor.


Flint duraksıyor ve listeyi hazırlamak için birkaç gün izin istiyor patronu Buffet