Haddini Aş Hikayeleri 64: Anthony Robbins

Bugün, son dönemdeki hayat tercihlerimde bana da yol gösteren, hem öğretileriyle ufkumu açan, hem de girişimcilik maceralarıyla bana örnek teşkil eden birisini tanıtmak istiyorum size: Anthony Robbins

Üniversite mezunu olmayan, bir zamanlar şarlatanlıkla suçlanan, ancak kendine ve fikirlerine olan sonsuz inancı sayesinde bugün gelmiş geçmiş en iyi kişisel gelişim uzmanı, yaşam ve iş stratejisti olarak gösterilen, dünyaca ünlü birçok ünlü ismin yaşam koçluğunu yapan Anthony Robbins’in etkileyici hayat hikayesinde anlatıyorum bu yazımda.

İnancın, Öğrenme Aşkının ve Kendine Güvenin Yoğurduğu Bir Hayat

1960 yılında Kaliforniya’da dünyaya geliyor Tony. Anne ve babası o henüz 7 yaşındayken boşanıyorlar. 

Tony erken yaşta kendini ve yeteneklerini keşfediyor. İçgüdüsel olarak, başkalarının değişmesine yardım etmekle kendini de değiştirebileceğini anlıyor. Hatta okul yıllarında kitaplardan ve kasetlerden insan duygu ve davranışlarını değiştirmenin temellerinin neler olduğuna dair bilgiler edinmeye çalışıyor. Bu, onun için bir tutku haline geliyor anlayacağınız. 

İnsanların sorunlarını dinlemede ve önerilerde bulunmada öyle ustalaşıyor ki, lisede ‘’çözümlerin adamı’’ olarak ün salıyor. 

Daha çok şey öğrendikçe, öğrenmeye daha bir tiryaki oldum. Hızlı okuma kursuna gittim, kitaplar için doymak bilmez bir iştah geliştirdim. Birkaç yıl içinde 700’e yakın kitap okudum. Hemen hepsi, insani gelişme, psikoloji, etkileme ve psikolojik gelişme konularıydı.

Robbins 17 yaşındayken müthiş bir fırsat yakalıyor ve ünlü motivasyon konuşmacısı ve yazar Jim Rohn seminerlerinin tanıtımında görev almaya başlıyor, aynı zamanda Jim Rohn’dan dersler alıyor.

Tony para biriktirip tüm parasını kişisel gelişim seminerlerine katılmak için harcıyor. Ancak bir süre sonra aynı konuları, aynı mesajları tekrar dinliyormuş gibi hissettiğinden yeni ve farklı şeyler arayışına giriyor. 

Nörolinguistik programlama eğitimine katılıyor ve çok etkileniyor bu eğitimden.

İnsanın doğuştan sahip olduğu bir fobiyi bir saatte yok etmek gibi şeyler öğreniyorlar.

Eğitimin henüz beşinci günü, artık dayanamayarak sınıf arkadaşlarına dönüp ‘’hadi birkaç fobik bulup hemen tedavi edelim’’ diyor, ancak sınıftakilerden ‘’saçmalama’’, ‘’sertifika kursu bitene kadar beklemeliyiz’’ gibi tepkiler alıyor. 

Ancak Robbins’in bekleyecek sabrı yo