Haddini Aş Hikayeleri 82: Nazım Salur

Güncelleme tarihi: 9 Kas 2021

Bu hafta değeri 2.6 milyar dolara ulaşan Getir'den çok bahsettik ancak onun fikir babası ve kurucusu Nazım Salur'dan hiç bahsetmedik.

50 yaşından sonra atıldığı teknolojik girişimcilik serüveni ile olağanüstü bir başarı yakalayan ve hepimize ilham verebilecek bir insan olan Nazım Salur hakkında yazdım bugün.

Nazım Salur Kimdir?

1986 yılında Boğaziçi Üniversitesi İşletme Bölümü’nden mezun olan Salur, girişimcilik ile üniversite yıllarında tanışıyor ve 25 seneden fazla süredir girişimcilik dünyasının içinde yer alıyor. Girişimci olmadan önce özel sektörde bazı kurumlarda yöneticilik yapıyor.

''Boğaziçi Üniversitesi’nin sunduğu özgür ortamın dolaylı olarak girişimcilik perspektifimi geliştirmeye destek olduğunu düşünüyorum.'' Nazım Salur

Toplam 5 girişimi olan Salur'un ilk teknolojik girişimi, 2012'de karar verip 2013 yılında 50 yaşındayken kurduğu BiTaksi uygulaması.

Müşteriye başlarda 15-20 dakikada taksi götürebilirken, 2015 yılına gelindiğinde 3 dakikada götürür hale geliyor BiTaksi. 2015 BiTaksi'nin iyice büyüdüğü ve gayet iyi bir hizmet kalitesi yakaladığı bir yıl oluyor.

Salur, o 3 dakikayı gördüğü gün şöyle diyor kendine: ''Bu iş oldu. Bu bir ihtiyaçtı. İnsanların başka ihtiyaçların da var. Arabalara ürün koysak ve 10 dakika içinde müşteriye götürsek nasıl olur? Böyle bir şeyi ben kullanırım, büyük ihtimal başkaları da kullanır.''

Böyle bir fikri vardı, ancak o zamanlar tüm sermayesini BiTaksi'de kullandığı için yeteri kadar parası yok Salur'un.