Hayatta Geride Kalma Hissinden Nasıl Kurtulursunuz?

Güncelleme tarihi: 25 Oca

Şu sıralar insanlardan en sık duyduğum yakınma: ''Hayatı kaçırıyorum, hayatta geride kalmış hissediyorum''

Siz de çevrenizde sizden daha iyi yaşayan, daha iyi işe sahip olan, daha çok gezen, daha iyi evlerde oturan insanları görüp ''ben nerede hata yapıyorum'', ''neden benim hayatım onlarınki kadar iyi değil'' gibi sorularla kendinizi yiyip bitiriyor olabilirsiniz.

Ancak ne yazık ki oturduğunuz yerden yakınmakla, kara kara düşünmekle hiçbir şey değişmeyecek, sihirli bir değnek gelip hayatınızı güzelleştirmeyecek.

Peki bu histen kurtulmak, daha kaliteli, daha doyum aldığınız bir hayatı nasıl yaşayabilirsiniz? Böyle bir hayat için nasıl adımlar atabilirsiniz?

1. Enerjinizi Doğru Önceliklere Ayırın

''Bize göre odaklanma karşınıza çıkan yüzlerce iyi fikre “hayır” diyebilmektir. Seçimlerinizi çok dikkatli yapmalısınız.'' Steve Jobs

Hayatta geride kalan insanların ortak özelliklerine baktığınızda genelde hedeflerinin olmadığını, boş zamanlarını boş ve hiçbir fayda sağlamayacak aktivitelerle geçirdiklerini görürsünüz.

Bu yüzden önceliğiniz, hayatın ana direkleri olan sağlık, kariyer, doğru ilişkiler, finans gibi konulara odaklanmak, bunları geliştirmek olmalı. İkinci plana eğlenmeyi ve sosyal aktiviteleri koymanız (böylece hem de daha fazla gönül rahatlığı ve daha az suçluluk duyacaksınız) hayatınızı çok daha iyi bir noktaya getirecektir.

Eğlenceli şeylere kısa vadede hayır demek zor olabilir, ancak enerjinizi daha faydalı öncelikl