top of page

Kitap Özeti: Impromptu (Reid Hoffman ve ChatGPT)


Bir ampulü değiştirmek için kaç kişi gerekir?


Bu soruyu OpenAI tarafından geliştirilen son teknoloji ürünü ChatGPT-4'e yönelttiğinizde iki yanıt alabilirsiniz.


Gerçekçi bir cevap: Uygun güvenlik prosedürlerini izledikleri sürece bir kişi yeterli olacaktır.


Ya da bir saçma bir cevap: Dört kişi. Biri merdiveni tutacak, biri ampulü sökecek, diğeri yenisini takacak ve dördüncüsü de patlamış ampulü çöpe atacak.

Kabul ediyorum ki, bir yazılım için cevaplar fena değil, daha da önemlisi iki ayrı senaryo sunmayı düşünmesi etkileyici.


Daha da iyisi var! Aynı soruyu Jerry Seinfield tarzında cevaplamasını istediğinizde, ChatGPT-4, Seinfeld kafasına bürünerek orijinal ve alaycı bir diyaloğa girebiliyor. Örneğin sorunuza cevaben, “Senin olayın ne dostum?” yanıtını alabilirsiniz.


Filozof Ludwig Wittgenstein'ın tarzını isterseniz, ChatGPT size ampül tamircilerinin soyut amacı üzerine ikna edici bir metin hazırlayabilir.

Oldukça eğlenceli ve ilham verici, değil mi?

Ancak ChatGPT; klişeleşmiş esprilere yeni yanıtlar üretmekten daha fazlasını yapabilir. GPT-4 sadece birkaç ipucundan inandırıcı yanıtlar oluşturmak için, oldukça geniş veri tabanlarından yararlanır. İstediğiniz doğallıkta ve tonda yanıt verebilir. Şiir, düzyazı, gerçek haberler, spekülasyon.. İstediğiniz takdirde hepsini son derece profesyonelce yapabilir.

Şimdi bu yeteneği, örneğin eğitim, adalet veya gazetecilik gibi alanlarda nasıl kullanılabileceğimizi düşünelim.

İşte bu kitap, ChatGPT ve benzeri yapay zeka araçlarının geleceğimizi nasıl etkileyebileceğine dair bir tartışma ve önermeler geliştirmek amacıyla yazılmış.


Impromptu; gerçek hayat hikayelerini ve potansiyel uygulamaları tartışarak, Yapay Zekanın eğitim, yaratıcılık, iş dünyası ve daha fazlasının sınırlarını zorlayabilecek bir araç olacağı bir gelecek çiziyor.

Şunu da söylemeden geçmeyeyim:


Birazdan okuyacağınız fikirlerin çoğu sadece yazarımız Reid Hoffman’ın değil, kendisinin yapay zekaya fikrini sorarak aldığı cevapları da kapsıyor.


Bunu akılda tutarak, geleceğin neler getireceğine bir göz atalım.


Keyifli okumalar.

 

📚 Bu özet, Kitap Ekspresi ve Haddini Aş Kulübü üyeleri için hazırlanmıştır. Her hafta uluslararası ses getirmiş bir profesyonel / kişisel gelişim kitabının ana fikirleri ve ipuçlarını okumak / dinlemek isterseniz: Tam buradayız.

Daha fazlasını okumak ister misiniz?

Bu özel yazıyı okumaya devam etmek için haddinias.net sitesine abone olun.

576 görüntüleme1 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments

Couldn’t Load Comments
It looks like there was a technical problem. Try reconnecting or refreshing the page.
Yazı: Blog2_Post
bottom of page