top of page

Warren Buffett’ın 20 Kullanım Hakkı Kuralı: Hayatı Sadeleştirirseniz, Sonuçları Büyütürsünüz

Charlie Munger, Güney Kaliforniya Üniversitesi'nde kalabalığın önündeki koltuğuna yerleşti.


Yıl 1994'tü ve Munger, son 20 yılını Warren Buffett ile birlikte çalışarak geçirmiş ve Berkshire Hathaway'i milyar dolarlık bir şirket haline getirmişti.


Munger o gün, üniversite kürsüsünde "Dünyevi Bilgelik Üzerine Temel Bir Ders" başlıklı bir konuşma yapacaktı.


Munger, sunumunun yaklaşık yarısında, verdiği birçok harika mesajın yanı sıra, Warren Buffett'ın kariyeri boyunca büyük bir başarıyla kullandığı bir stratejiden bahsetti.


O strateji şuydu:


Warren işletme okullarında finansal yatırım dersi verirken şöyle der:


"Size içinde sadece 20 kullanım hakkı olan bir bilet kartı vererek nihai finansal refahınızı artırabilirim. Kart; hayatınız boyunca yapmanız gereken tüm yatırımları temsil eder. Yani 20 atımlık kurşununuz var. Ve kartı bir kez deldiğinizde, artık hiçbir yatırım yapamazsınız.


"Bu kurallar altında, ne yaptığınızı gerçekten dikkatlice düşünürsünüz ve sadece gerçekten inandığınız şeylere yüklenmek zorunda kalırsınız. Böylece çok daha iyisini yaparsınız."


Munger konuşmasında Buffet'ın cümlelerini aktardıktan sonra devam ediyor:


Bu bana göre son derece açık bir kavram. Çünkü kazananın seçici bir şekilde bahis oynaması gerektiği çok açık. Ben bu ilkeyi erken gençlik yıllarımdan beri takip ederim. Ve neden diğer pek çok insanın anlamsızca kurşunlarını savurduğunu anlayamam.Seçici Odaklanmayı Tercih Edin.


Warren Buffett'ın "20 Kullanım Hakkı" Kuralı sadece finansal yatırımlar için değil, zaman yatırımları için de çok değerli.


Kilit nokta şu:


Tüm enerjinizi ve dikkatinizi; daha az göreve odakladığınızda başarı şansınız artar.


Bir beceride ustalaşmak istiyorsanız - gerçekten ustalaşmak istiyorsanız - zamanınız konusunda seçici olmalısınız.


Harika fikirlere yer açmak için iyi fikirleri acımasızca elemeniz gerekir. Birkaç temel göreve odaklanmalı ve dikkat dağıtıcı unsurları görmezden gelmelisiniz. Bu belki 1 yıl belki 10 yıl sürecek. Ancak siz, on yıl boyunca sessizlik içinde çalışmayı taahhüt etmelisiniz.Sadeleştirin ve Tüm Gücünüzle Odaklanın.


Etrafınıza bir göz atarsanız, çok az insanın uzun bir süre boyunca tek bir beceri veya hedefe "tamamen" odaklandığını fark edeceksiniz.


Dikkatli bir şekilde araştırma yapmak, uzmanlaşmak ve 1-2 yıl boyunca kendilerini bir hedefe adamak yerine, çoğu insan "sadece ayak parmaklarını suya daldırır".


Genelde insanlar; okyanusa açılmayı göze almadıklarından; bir sonraki hedefe, başka bir hobiye, yeni bir diyet rutinine, yeni bir yan iş fikrine veya yeni bir kariyer yoluna yönelirler.


Deneyimlerime göre, o kadar az insan tek bir şeyi uzun süre uygulamak için sabır gösteriyor ki, sadece bir yıllık odaklanmış bir çalışmayla aslında birkaç alanda çok iyi, hatta belki de dünya standartlarında olabilirsiniz.


Hayatınızı 20 kullanımlık bir delikli kart olarak görürseniz ve her kullanım hakkı bir ya da iki yıl boyunca odaklanmış bir çalışma dönemini ifade ediyorsa, o zaman sadece birkaç şey üzerinde yoğunlaşarak harcadığınız zamandan muhteşem çıktılar elde edeceğinizi görebilirsiniz.


Demek istediğim şu; herkesin elinde bir "hayat kartı" var ve eğer bir ömre kaç ustalık alanı sığdırabileceğimizi düşünürsek, bu kartta çok da fazla yer yok.


Bu küçük gezegende geçirdiğiniz süre boyunca isterseniz deli fişek gibi oraya buraya savrulabilirsiniz. Siz isteseniz de istemeseniz de, 20 kullanım hakkı bir yerde doluyor. Çünkü zaman öyle veya böyle geçiyor.


Bu nedenle;


Bir sonraki kullanım hakkınızı boşa harcamayın. Dikkatlice düşünün, bir karar verin ve sonuna kadar gidin. Gelişigüzel olsun yapmayın. Olması gerektiği için de yapmayın. Gerçekten odaklanın.


Çünkü elde edeceğiniz sonuç, aslında kararlılık ve adanmışlığınızın harika bir yansıması olacak.


** James Clear'ın Şubat 2018'deki Medium makalesinden Türkçe'ye çevrilmiştir.


📮 Size Nasıl Destek Olabiliriz?


1) Haddini Aş Kulübü: Kendinize 1 yıl sürecek profesyonel bir gelişim yolculuğu hediye etmek isterseniz; içinde mentorluk seansları, eğitim ve seminerler, okunacak / izlenecek kaynaklar, size özel videolar sunduğumuz bir toplululuğun parçası olabilirsiniz. Haddini Aş Kulübü ile ilgili daha fazla bilgi burada.


2) Kitap Ekspresi: Uluslararası bestseller olmuş, çoğu Türkçe'ye çevrilmemiş kişisel gelişim ve iş kitaplarının ana fikirleri ve en önemli ipuçları özetlediğimiz; Kitap Ekspresi'ne katılmak isterseniz buradan ÜCRETSİZ abone olabilirsiniz.


3) Mentorluk: Eğer kariyerinizde ya da girişiminizde büyümeye ihtiyacınız varsa ve bir akıl hocasının desteğini almak isterseniz, mentor olarak da size yardım etmeye hazırız. Mentorlukla ilgili detaylı bilgi burada.1.296 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

コメント


Yazı: Blog2_Post
bottom of page