Benden Kitap Tavsiyeleri – 2

Güncelleme tarihi: 5 Kas 2021

Okuduğum ve bende iz bırakan farklı türlerdeki kitapları fırsat buldukça paylaşacağımı söylemiştim. Bu da ikinci seri.

Einstein: Yaşamı ve Evreni (Walter Isaacson)

Einstein’ın hayatının en kapsamlı şekilde anlatıldığı kitap diyebiliriz. Karakteri, çalışmaları, çalışma biçimi, özel hayatı ile dünyanın en zeki adamını tanıyorsunuz.

”Otoriteye duyulan aptalca bağlılık, gerçeğin en büyük düşmanıdır.”
”Her zaman tetikte olmalısın. Her önermeyi sorgula, mevcut anlayışa meydan oku ve hiçbir şeyi, sırf başkaları kesin olarak nitelendirdiği için doğru olarak kabul etme. Karşısındakinin seni enayi yerine koymasına izin verme.”
”Sevginin, en azından benim için, görev hissinden daha iyi bir öğretmen olduğuna inanıyorum.” Einstein, Walter Isaacson

Bir Tek Şey (Gary Keller)

Olağanüstü başarılara imza atabilmemizin önündeki en büyük engellerden birisi de çalışma verimliliğimizin olmayışıdır. Peki çalışma verimliliğimizi nasıl arttırabiliriz? Cevabı kitapta. Üstelik yazar, kitabı oluştururken 1000’den fazla akademik makale, bilimsel çalışma ve akademik bildiri, yüzlerce gazete ve dergi makalesi incelediğini belirtiyor.

”Kendinize bir yön tayin edin, o yolda ilerlemeye başlayın ve neler yaşayacağınızı görün. Zaman içinde her şey daha belirgin olacaktır, yaşadıklarınızdan hoşlanmazsınız, fikrinizi her zaman değiştirebilirsiniz. Bu sizin hayatınız.”
”Rahat bırakılmıyoruz, aceleye getirilmeye çalışıyoruz… Birçok şeyi yapmaya kalkıştığımız ve çok az şey başarabildiğimize dair bu rahatsız edic