Haddini Aş Hikayeleri: Prof. Dr. Uğur Batı

Güncelleme tarihi: 16 Oca

Yaşadığımız çağın en değerli yetkinliklerinden biri şüphesiz ki ''çok yönlü olmak''

Baltasar Gracian şöyle der bu konuda: ''Birçok üstünlüğü olan bir insan, birçok insana eşdeğerdir. O, kişisel yaşam zevkini açığa vurarak başkalarının hayatını da zenginleştirir. Farklı konularda üstünlük sahibi olmak hayatın mutluluğudur.''

Tarihe baktığımızda da büyük kitleleri etkileyen, dünyanın gidişatını şekillendiren, dünyayı daha yaşanabilir kılan tüm bilim insanlarının, tüm sanatçıların çok yönlüler arasından çıkmış olduğunu görürüz.


Çünkü çok yönlü insan, dünyaya bir değil, birçok pencereden bakıyor. Bu da onu birçok insandan daha güçlü ve başarılı kılıyor.

Tabi bu tip insanlara pek de fazla rastlamak mümkün değil. Ne şanslıyız ki, çok yönlülük kelimesinin altına imzasını atmış isimlerden biri olan Prof. Dr. Uğur Batı ile tanışma ve sohbet etme imkanımız oldu. Ve sohbetimizden yola çıkarak Batı'nın hayat hikayesini kaleme almaya çalıştım. O bir yazar, ressam, akademisyen, danışman, konuşmacı, belgesel anlatıcısı, iş insanı, müzisyen..

Onun hayat hikayesini dinleyince; hem bir insanın ömrüne neleri sığdırıp, ne kadar çok şey başarabileceğine yeniden şahit oldum, hem de çok yönlülüğün insanın düşünsel dünyasını nasıl zenginleştirebildiğini heyecanla tekrar hatırladım.