top of page

Haddini Aş Hikayeleri: İlk Youtube Milyarderi MrBeast

Güncelleme tarihi: 30 Mar 2023

Sınırsız derecede kazanç fırsatlarının olduğu dönemlerden geçiyoruz.

Ve bunlar arasında öyle bir kazanç fırsatı sağlama yöntemi var ki, tüm yeni servetler bu yöntem ile elde ediliyor.

Neyden mi bahsediyorum?

Sıfır maliyetle çoğaltılan ürünlerden elde edilen kazanç fırsatlarından.

Yani kitaplar, yeni medya araçları, programlama…

Bu yazımda, Youtuber'lıktan 1.5 milyar dolar servet edinmiş birisinden bahsediyorum: MrBeast

Hikayesinin size çok fazla ilham vereceğine ve ilginizi çekeceğine eminim.

MrBeast'in Youtube Girişi ve Büyümesi ▶️

Gerçek ismi Jimmy Donaldson olan MrBeast, ilk videolarını 13 yaşında, abisinin bilgisayarında yapmaya başlıyor. Ve temelde Counter-Strike oyununda neler yaptığını paylaşıyor.

Bir şekilde kendine küçük bir kitle edinse de büyüme hikayesi son derece enteresan:

Bir gün yeterince büyüyemediğini düşünerek değişik bir şey yapmaya karar veriyor. Kameranın karşısına geçip kırk saat boyunca hiç uyumadan birden yüz bine kadar sayıyor.

Video garip bir şekilde çok ilgi görüyor. Bu ilgiyi gören bir reklam veren geliyor ve reklam vermek istediğini söylüyor.

Bu reklamdan 10.000 dolar kazanıyor MrBeast.

Bu 10.000 doları savurmak yerine evsiz bir insana hediye ediyor. Ve bu hikayeyi yine YouTube'da canlı yayınlıyor.

Ve o videodan sonra birden bire popüler hale geliyor. Hatta o zamandan beri Beast, insanlara para dağıttığı videoları paylaşıyor.

Bir taraftan işine yatırım yapmayı ihmal etmiyor. Video başına 2-3 milyon dolar para harcamaktan bahsediyorum.

Bunun bir bölümü prodüksiyon maliyeti ama bir taraftan da her seferinde o videoya katılan insanlara büyük miktarlarda ödüller veriyor.

Videolarını öyle eğlenceli ve öyle özenli hazırlıyor ki, hayran kitlesi büyük bir hızla büyümeye devam ediyor.Servetinin Asıl Kaynağı: Kitlesine Yeni Ürünler Satmayı Beceriyor 💰

Forbes dergisinin yaptığı bir araştırmaya göre MrBeast, 2021 yılında elli milyon dolar üzerine para kazanmış. 2022'de bunun yüz milyon doları geçtiğini düşünüyorlar.

MrBeast'ın şu an Youtube'da 125 milyon, Instagram'da 22 milyon takipçisi var.

Ve onun servetinin asıl kaynağı, kitlesine yeni ürünler satmasını becerebiliyor olmasından geliyor.

Mesela ShopMrBeast isimli, Shopify üzerinden çalışan bir dükkanı var. Burada ağırlıklı tekstil ürünleri satıyor.

Feastables isimli, Shopify ve Walmart'lar üzerinden satış yaptığı bir şekerleme markası var.

Bir de son girişimi olan, hamburger dükkanları MrBeast Burger var. Önce sadece internet üzerinden satış yapıyorken, beş binin üzerinde noktada hamburger restaurantları açarak müşterilerine fiziksel deneyim de yaşatmaya karar veriyor.

Hatta ilk hamburger dükkanının açılışı için tam 20 bin kişi MrBeast'i görmeye geliyor. Ve 10 bine yakın hamburger satılıyor.

İşte bu üç girişimi bir araya getirip bir de üzerine YouTube tarafındaki gelirlerini koyduğumuzda, MrBeast'in bir buçuk milyar dolarlık bir değerlemeye ulaştığına inanılıyor.

Şu anda da yaptığı işin yüzde onunu satarak oradan içeri 150 milyon dolar para almak istiyor. Bu parayla daha da iyi videolar yapmak istiyor.

Çünkü MrBeast, önümüzdeki 5-10 yıl boyunca YouTube'un en çok izlenen videolarını yapmaya devam edebilirse önünde bambaşka fırsatların olacağına inanıyor.

Tesadüf Olmayan Bir Başarı Serüveni 🚀

Çok analitik ve çok çalışkan biri MrBeast.

Yayınladığı her videodan sonra izleyicilerin tepkilerini ölçmeye çalışıyor. Video analitiklerini inceliyor; İnsanlar neyi sevdi? Neyi sevmedi? Nerede koptu?

Başka YouTuber'larla da bir araya geliyor. Onlarla fikir alış verişi yapıyor ve her seferinde çıtayı biraz daha yukarı taşıyarak YouTube kanalının çok güçlü kalmasını sağlıyor.

Ve bu güç onun aynı zamanda başka alanlardaki ticaretinin de önünü açıyor.

MrBeast'in artık Kuzey Carolina'da devasa stüdyoları var ve Burada çok büyük prodüksiyonlara imza atıyorlar.

Ama aslında başlangıçtaki temel fikrine hala sadık: İnsanlarla ilişki kur, onlara para dağıt, onları hem eğlendir, servet kazanmalarına yardımcı ol ve mümkün olabilen en iyi videoları yap. Bütün paranı videolara harcamaya devam et, olabilecek en iyi prodüksiyonları yap.

Bu derin ilişkiyi yaratıcı pazarlama faaliyetleriyle birleştirince her şeyi satabilen bir insana dönüşmek çok daha mümkün.

Feastables ismini verdiği şekerlemeleri Walmart'da bu sene satmaya başlıyor.

İlk 72 saatte tam 1 milyon şekerleme satmayı beceriyor.

Çünkü kitlesi onu çok seviyor, onun söylediklerini duymaya hazır ve o kitleyle buluşmanın yaratıcı yollarını buluyor.

Mesela şekerlemenin tanıtımını yaparken, kendi tesislerinde Vonka çikolata fabrikasının küçük bir benzerini tasarlayıp orada çok eğlenceli bir video çekiyor, aynı zamanda o videoya katılan insanlara da ödüller dağıtıyor.

Tesla'dan ömür boyu çikolataya ya da para çeklerine dek birçok farklı ödül dağıtıyor.

Ürünü tüketiciyle buluşturmayı bir hikaye içerisinde yapıyor ve insanların o hikayeye aktif olarak katılımını sağlıyor.

Kitle hem bu ödülleri kazanmak istiyor, hem bu ödülleri kazanan insanların hikayelerini merak ediyor ve MrBeast da şekerlemelerini başarıyla satmış oluyor.

Çok başarılı kampanyalar gerçekten. Nitekim Feastables'ın ilk üç aydaki satışının on milyon doları geçtiğini biliyoruz.

MrBeast, bu pazarlama başarısını YouTube bilgisine dayandırıyor.

Mesela YouTube'da videonuzun izlenmesi için kapağın tasarımı çok önemlidir. Oradan yola çıkıp ambalaj tasarımı nasıl olması gerektiğine karar veriyor.

YouTube'da kitlesinin videoları izleme düzenini çok yakından takip ediyor, sürekli veri topluyor. Aynı şeyi fiziksel ürün satışında da yapıyor.

Müthiş veri odaklı birisi. Çevresinde de böyle bir ekip var ve datayı sürekli analiz ediyorlar. Bu sayede pazarlamada çok başarılı oluyorlar.

Ve MrBeast, daha yeni başladıklarını, hamburger zincirini büyüteceklerini, Feastables'i başka ülkelere yayacaklarını ve başka ürünleri de gama alacaklarını söylüyor.

Artık o sadece bir YouTuber değil, aynı zamanda çok başarılı bir iş adamı.

İşte buna yaratıcılık ekonomisi diyoruz.

Yani bir şey yaratabiliyorsanız ve bunu YouTube gibi bir takım platformlar üzerinden izleyicilerinize beğendirebiliyorsanız, onlara yeni şeyler satmanız mümkün. Onlara yeni işlerle karşılık vermeniz mümkün.

Mühim olan ürettiğiniz şeyin güzel olması, insanlarla derin ilişkiler kurmanız, onlara saygı göstermeniz ve onları mutlu etmeniz.

MrBeast bunun ilk örneği ama başka örnekleri de çıkacaktır. Nitekim şu anda pek çok YouTuberın kendi kahve markalarını ya da kendi konfeksiyon markalarını çıkarttığını görüyoruz.

Küçük bir ekleme: YouTube'daki videolarının başarısı sonrası blockchain dünyasında yatırımcı olan Orkun Işıtmak'ın hikayesi de ilginizi çekebilir.

Son Söz

Ben hepinize girişimci olmanızı öneriyorum.

Bir yerde çalışıyor olsanız da ufaktan başlayın. Kendinize bir kitle inşa edin. ("Bir Yan İş Kurun" Rehberi bu yolda size destek olabilir. Ücretsiz indirin.)

Ben de YouTuber olmaya çalışıyorum. Küçük bir kitlem var.

MrBeast ile kıyaslanacak noktada değil ama ona rağmen buradan para kazanıyorum çünkü buradan Haddini Aş Kulübü'ne yeni dostlarımız katılıyor, mentorluk ya da danışmanlık almak isteyenler oluyor. Ve kısacası YouTube'daki dijital varlığımı başka yerlerde paraya dönüştürebiliyorum.

O yüzden içerik üretmek, insanlara katkıda bulunmak, onlara değer sunmak müthiş bir şey.

Hem tatmin edici hem de muazzam kazanç fırsatlarının önünü açacak bir alan.

O halde ne duruyorsunuz?

Ne içerik üretebilirim?

İnsanlara ne değer katabilirim? ,

MrBeast olma yolunda ben neler yapabilirim?

Hadi kafa yormaya başlayın!

Sevgiyle kalın. Girişimci kalın.

***

Benzer içeriklerden ilham almak ve büyüme yolculuğunuzda hızlanmak isterseniz, hemen buradan ücretsiz bültenimize üye olabilirsiniz.

Sizinle aynı yollardan geçen bir topluluğun içinde hayallerinizi büyütmek isterseniz; Haddini Aş Kulübü'nde sizi bekliyoruz.

1.403 görüntüleme1 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

1 Comment


Muhteşem bir hikaye

Like
Yazı: Blog2_Post
bottom of page